Jiří Krhut. Muž mnoha talentů z Heligonky

Jiří Krhut? Mimo ostravský region byl dlouho neznámý, teprve spoluprací se Štěpánem Kozubem na albu Prásknu bičem se dostal do povědomí posluchačů a diváků v celém Česku. Je to jedině dobře – Jiří Krhut je umělec mnoha talentů. Bavič, muzikant, skladatel, textař… to jsou jen některé z mnoha.

Životopis Jiřího Krhuta? Učil angličtinu na univerzitě, proslavila ho Heligonka

Ostravský patriot se narodil 12. ledna roku 1975 v Ostravě, kde také po maturitě na Gymnáziu Hladnov vystudoval anglistiku na Ostravské univerzitě. Překlady a výukou angličtiny se živil osmnáct let, z toho devět let anglicky učil i studenty svojí alma mater. Opustit se jistotu stálého zaměstnání se rozhodl v roce 2014. Od té doby je Jiří Krhut na volné noze.

Už během svojí učitelské kariéry psal Jiří Krhut písničky pro známé i méně známé zpěváky a zpěvačky. Ewa Farna, František Segrado, Ondřej Ruml, Michal Horáček, Ester Kočičková či Marie Rottrová, to je jen několik z nich.

Do škatulky „skladatel“ se ale Jiří Krhut rozhodně nevejde. A nevešel se do ní nikdy. Už v roce 2015 se prosadil jako bavič – v ostravském Klubu Heligonka vystupoval po boku Jarka Nohavici v zábavném Kabaretu BO. Jeho první rolí přitom byla role Nohavicova nahrávače „falešného účetního“ v pořadu Do klobuka.

Na Kabaret BO navázal Jiří Krhut autorským pořadem Jen tak. Od roku 2020 bavil diváky v Heligonce pásmem skečů, scének a písniček s názvem Varieté Krhut. V roce 2022 navázal „druhým dílem“, který pojmenoval lakonicky Varieté Dvojka.

Bicí, klavír, kytara. A také vlastní kapela a několik podařených alb

Jiří Krhut nejen skládá, je i výborným hudebníkem. Na bicí hrál v kapele Neřež (původní Nerez zpěvačky Zuzany Navarové), byl členem doprovodné skupiny Marie Rottrové. Dnes na klavír a kytaru doprovází Štěpána Kozuba, se kterým ho pojí album Prásknu bičem. Od roku 2016 hraje také se svojí vlastní skupinou Nedivoč. S tou vydal v roce 2018 album Vale pletichám. Představil je, jak jinak, v Heligonce. V roce 2019 přišla řada i na album sólové – Jiří Krhut je pojmenoval Čapkárna.

Jiří Krhut je známým i svým nadšením pro hokej. Českým para hokejistům dokonce napsal, otextoval a s kolegy nazpíval hymnu před mistrovským světa v Ostravě v roce 2019.

Jiří Krhut je cosi jako „umělecký univerzál“. Skládá hudbu, vystupuje jako bavič, píše texty, hraje v několika kapelách, je autorem slova muzikálu Harpagon je lakomec?, spolupracuje i s divadlem. Při tom všem zůstává věrný regionu, kde se prosadil na začátku. Ostravsku.