Terry Pratchett. Otec Úžasné Zeměplochy (životopis)

Terry Pratchett, významný anglický představitel fantasy literatury a autor i u nás známé série knih „Úžasná Zeměplocha“, přichází na svět 28. dubna roku 1948 ve městě Beaconsfield v anglickém hrabství Bucks.

Vzdělání Pratchett získává na High Wycombe Technical High School, kde se také poprvé projeví jeho literární talent – jeho vůbec první veřejně vydaná povídka „Kšeft v Hádesu“ (The Hades Business), vychází ve školním časopise v roce 1962, a pak o rok v později ve specializovaném časopise Science Fantasy. V roce 1965 je pak Pratchettovi vydána druhá povídka (tentokrát v časopise New Worlds), a to povídka „Noční tvor“ (Night Dweller).

V roce 1965 Terry Prachett High Wycombe Technical High School opouští a nastupuje na místo redaktora v místním tisku (jako novinář pak Terry Pratchett pracuje až do začátku osmdesátých let, postupně vystřídá redakce několika regionálních i významných tiskovin, např. Western Daily Press, Buck Free Press, Bath Chronicle apod.).

V roce 1976 se Terry Pratchett stává otcem, jemu a jeho ženě Lynn (manželi se stali v roce 1968) se narodila dcera Rhianna.

V roce 1980 se Terry Pratchett stává tiskovým mluvčím elektrárenské společnosti Central Electricity Generating Board – na tento post pak Pratchett rezignuje na podzim roku 1987, kdy se stává spisovatelem z povolání.

Co se týče Pratchettovi literární kariéry, přelomem sestal rok 1971, kdy mu vychází kniha „Kobercové“ (The Carpet People), která byla slavnostně uvedena na trh stylovým způsobem – křest knihy proběhl v oddělení koberců obchodního domu Heal’s v Londýně.

Další knihy na sebe nedali dlouho čekat, nicméně, dalším zlomem v Pratchettově kariéře je až rok 1983, kdy vychází první kniha ze série příběhů Úžasné Zeměplochy – „Barva kouzel“ (The Colour of Magic). V dalších letech pak vycházejí postupně další díly série – jen namátkou: „Lehké fantastično“ (The Light Fantastic, 1986), „Čaroprávnost“ (Equal Rites, 1987), „Mort“ (1987), „Magický prazdroj“ (Sourcery, 1988) a dalších více než třicet knih.

Kariéra úspěšného autora fantasy je završena v roce 1998, kdy je padesátiletý Pratchett oceněn britskou královnou za svoje literární dílo Řádem britského království za „služby literatuře“.

V současné době Terry Pratchett pracuje na dalších dílech „své“ Úžasné Zeměplochy…