Tomáš Rosický: Fotbalový Mozart (životopis)

Tomáš Rosický. Záložník. Posledních deset let patří ke klíčovým členům české fotbalové reprezentace.  Třikrát zvítězil v anketě Fotbalista roku. Hraje za londýnský Arsenal. Je čestným občanem Šestajovic u Prahy. Prvním slovem, které se prý naučil říkat, bylo slovo „gól“.

Fotbaloví odborníci mu už v dorosteneckém věku přezdívali malý Mozart. Také je známý jako Rosa nebo miminko. Má kouzelnou nohu, která umí střílet naprosto nepředvídatelně letící šajtle. Ty jsou jeho velkou specialitou.

Tomáš Rosický se narodil 4. října roku 1980 v Praze, s fotbalem začal v ČKD Kompresory Praha v roce 1986. Stejně jako jeho bratr Jiří Rosický, který to později dotáhl až do španělské ligy, do hvězdného týmu Atletica Madrid. Bohužel i jeho přibrzdilo vážné zranění, na rozdíl od Tomáše ale už kariéru znovu nastartovat nedokázal. Tomášův otec Jiří patřil dlouhá léta mezi opory prvoligové Sparty, hrál v jednom týmu například s Andrejem Kvašňákem, maminka Eva hrávala závodně stolní tenis.

V roce 1988, v osmi letech, pak i Tomáš Rosický přestoupil do týmu, za který by chtěl hrát každý fotbalista v Česku – stal se z něj hráč AC Sparta. V rudém dresu Rosický zůstal až do roku 2001, přičemž do roku 1988 hrál za mládežnické týmy mnohonásobného československého a českého mistra.

V roce 2001 se vydal Tomáš Rosický na své první zahraniční angažmá do týmu německé bundesligy Borussia Dortmund, která za něj Spartě vyplatila téměř půl miliardy korun. Hned v následující sezóně se Tomáš Rosický stal německým mistrem, v dalších sezónách ale kvalita dortmundského týmu začala upadat, hvězdy odcházely, v roce 2006 se k přestupu chystal i Rosický, kterého si vyhlédl Arsenal FC, jeden z nejlepších klubů anglické Premiere League.

V Anglii se Rosického slibně rozjetá kariéra prudce přibrzdila 26. ledna 2008, kdy si v utkání proti Fulhamu přivodil zranění podkolenní šlachy. Zranění, která zpočátku vypadalo jako banální a snadno léčitelné, se nakonec ukázalo být momentem, který takřka znamenal konec Rosického fotbalové kariéry. Tomáš Rosický přišel o ME 2008 v Rakousku a Švýcarsku, ztratil více než sezónu anglické ligy, dokonce hrozilo, že soutěžní zápas už si nezahraje.

Osud nebyl k českému reprezentantovi naštěstí tak krutý, aby mu už v osmadvaceti znemožnil věnovat se sportu, který je pro něj vším, v září 2009 se Tomáš Rosický vrátil na fotbalové trávníky.

V reprezentaci Tomáš Rosický debutoval v roce 2000 ve vítězném zápase s Irskem, ve stejném roce se zúčastnil mistrovství Evropy v Nizozemsku a Belgii. V roce 2004 byl jedním z klíčových hráčů reprezentace na ME v Portugalsku, kde český tým získal bronzové medaile a kde Rosického reprezentační kolega Milan Baroš získal titul nejlepšího střelce šampionátu.

Za český tým nastoupil Tomáš Rosický také na MS 2006 v Německu. Ve stejném roce také převzal Rosický kapitánskou pásku po Pavlu Nedvědovi.

V roce 2008 Tomáš Rosický ztratil účast na ME v Rakousku a Švýcarsku, na letošním mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině ale nechybí. Jako vždy diriguje ze zálohy hru českého týmu, v utkání s Řeckem se ale zranil a po poločase odstoupil. Zda nastoupí do rozhodujícího utkání o postup ze základní skupiny (s Polskem, v sobotu 16. června) zatím není vůbec jisté.

Tomáš Rosický žije s Radkou Kocurovou, druhou vícemiss České republiky 2002 a moderátorkou počasí na TV Nova. V roce 2011 pár potkalo osobní neštěstí, když Radka Kocurová potratila  v pátém měsíci těhotenství.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *