Luděk Nekuda: Sešlost – proslavila jej i zabila

Luděk Nekuda. Herec, moderátor, trumpetista, zpěvák, scénárista, dramaturg, ale především výborný bavič, který společně s Jiřím Císlerem pro Československou televizi připravoval divácky velmi úspěšný kabaret Sešlost, se narodil 10. října roku 1942 v Ostravě.

Vzděláním byl Luděk Nekuda učitel, v Ostravě vystudoval na vysoké škole ruský jazyk a hudební výchovu, mezi žáky se ale nikdy nevydal. Ještě na vysoké založil amatérské Divadlo Pod okapem (1961), kde zpíval a hrál na trumpetu. Společně s ním v divadélku hráli například Tomáš Sláma, kterého později proslavil hlavně rozhlasový Tobogán, a Jiří Wimmer.

V roce 1967 si Luďka Nekudy všiml Jiří Suchý a přivedl si jej k hostování do Semaforu. Tady se Luděk Nekuda objevil ve hrách Poslední štace a Tak co, pane Barone.

V roce 1969, v době, kdy se pomalu začínají utahovat otěže normalizace, je Divadlo Pod okapem zrušeno, Luděk Nekuda pak dlouhá léta pracoval jako rozhlasový moderátor na stanici Hvězda. Uváděl odpolední Mikrofórum a provázel také pořadem Dobré ráno.

Zároveň Luděk Nekuda celých pět let spolupracuje s populární hudební skupinou Rangers (museli se za normalizace počeštit na Plavce), kde zpíval, hrál na trumpetu a moderoval jejich koncertní vystoupení.

V roce 1980 se Luděk Nekuda stal dramaturgem v redakci zábavy Československé televize – krátce na to začala nejslavnější etapa Nekudovy bavičské kariéry – televize začala vysílat zábavný kabaret Sešlost, ve kterém se sešel se svým kamarádem, hercem a taktéž výborným hudebníkem Jiřím Císlerem.

Sešlost Luďka Nekudu proslavila, Sešlost byla i příčinou jeho smrti. Šestého března roku 1988, rok před pádem komunistického režimu, mu cenzoři neschválili jako protistátní obsah dalšího dílu Sešlosti. Přišel domů, najedl se, pak odešel k sousedovi, se kterým se, lidově řečeno, podíval na dno láhve. Když se vracel domů, spadl na schodech a způsobil si těžké zranění lebky a mozku.

Z bezvědomí se Luděk Nekuda už neprobral, zemřel 10. června roku 1988.