Vít Přindiš. Mistrem světa na divoké vodě poprvé v Kristových letech

Na lodi seděl poprvé v pěti letech, mety nejvyšší (zlaté medaile) z mistrovství světa ve vodním slalomu ale dosáhl až ve věku, kdy už jiní kajakáři začínají přemýšlet na sportovní důchod – ve svých 33 letech. Stalo se tak letos (2022) na legendární slalomové dráze Eiskanal v Německu. Tady se vodní slalom v roce 1972 poprvé zařadil mezi olympijské sporty.

Prvním českým mistrem světa ve vodním slalomu v kategorii K1 ale není. V roce 2013 zlato na mistrovství světa získal Vavřinec Hradílek na domácím kanále v Praze-Tróji. Jedno „poprvé“ má ale i Přindiš. V roce 2017 se stal prvním českým kajakářem, který vyhrál Světový pohár ve vodním slalomu.

Životopis Víta Přindiše? Závodně jezdí od sedmi let, mistrem světa se stal v Kristových letech

Narodil se 14. dubna 1989 v Praze a k vodnímu slalomu měl blízko už od narození – koneckonců, jeho otec Pavel Přindiš reprezentoval Československo a pak i Českou republiku ve stejném sportu. Úspěšně – probojoval se na olympijské hry v Barceloně v roce 1992, má dvě bronzové medaile z mistrovství světa v kategorii K1 hlídek.

Podle vlastních slov seděl Vít Přindiš na lodi poprvé ve svých pěti letech, jeho kajakářská kariéra je od začátku spojená s klubem USK Praha. Tady trénuje po boku dalších hvězd svého sportu – Jiřího Prskavce či Vavřince Hradílka.

První reprezentační zkušenost? Jako šestnáctiletý si na mistrovství Evropy juniorů vyjel v roce 2007 v polském Krakově bronzovou medaili. Medaile vozil i v dalších letech, ta zlatá cinkla poprvé v roce 2011 v bosenské Banja Luce na mistrovství Evropy do 23 let.

V kategorii dospělých se Vít Přindiš začal objevovat v roce 2010. První velkou individuální medaili z mistrovství světa získal v roce 2017, kdy si z francouzského Pau přivezl stříbro. Ve stejném roce pak zvítězil jako první český kajakář vůbec v celkovém hodnocení Světového poháru.

Největšího úspěchu dosáhl Vít Přindiš v roce 2022, kdy se v německém Augsburgu na legendární trati Eiskanal stal poprvé mistrem světa.

Vít Přindiš je ženatý, s manželkou Michaelou mají dceru Amálku. Ta se narodila v roce 2020.