Jan Hraběta: „Doktor inženýr“ z Divadla Járy Cimrmana

Jan Hraběta? Vyučil se a pracoval jako elektromechanik, osudem se mu ale stalo divadlo. Nejprve Divadlo Na zábradlí, kde pracoval jako osvětlovač, později Divadlo Járy Cimrmana, kde nastoupil nejprve také jako osvětlovač… aby se brzy stal členem jeho hereckého souboru a respektovaným cimrmanologem s titulem „doktor inženýr“.

Domovské scéně zůstává věrný doposud, prosadil se i do vedlejších rolí několika desítek filmů, televizních inscenací a seriálů – známý je například z komediálního sitcomu České televize Horákovi.

Životopis Jana Hraběty? K herectví se dostal tak trochu náhodou

Narodil se 10. května roku 1940 ve Zlíně. Jeho otec pracoval pro švýcarskou farmaceutickou firmu, jako takový patřil po komunistickém převratu v roce 1948 mezi „podezřelé živly“. Totalitní režim jej nakonec v roce 1950 zatkl a odsoudil za podvracení republiky a údajnou špionáž. V komunistickém lágru strávil tři roky. Po otcově odsouzení se rodina musela ze Zlína vystěhovat, nakonec skončila v pražských Dejvicích.

Vzdělání? Jan Hraběta se vyučil elektromechanikem, jako elektromechanik pak i pracoval. Nějaký čas pracoval i jako opravář motorů nebo řidič, nakonec zakotvil jako osvětlovač Divadla Na zábradlí, když předtím předčasně ukončil večerní studia výtvarného umění.

Právě tady se de facto rozhodlo o Hrabětově budoucí herecké kariéře. Když stále dokola viděl na jevišti Zahradní slavnost Václava Havla, rozhodl se naučit se jeden z monologů, aby si vyzkoušel herecké řemeslo. Když pak v roce 1978 nastoupil jako osvětlovač do Divadla Járy Cimrmana, slyšel jej jednou Miloň Čepelka, jak si naučený monolog přeříkává v osvětlovačské kabině. A za několik dní za ním přišel Zdeněk Svěrák s nabídkou první role, kterou byl Král ve hře Dlouhý, Široký a Krátkozraký.

Ve filmu Jan Hraběta debutoval v roce 1980 v komedii Vrchní, prchni, kde si zahrál roli číšníka. Ve stejném roce se objevil v menších rolích i ve snímcích Trhák a Postřižiny, na kontě má role v několika desítkách českých filmů.

Jan Hraběta býval v mládí i velkým sportovním talentem, od 15 let hrál hokej, dostal se dokonce i do týmu pražské Sparty.