Zemřel Jaroslav Čejka, legendární „Pan Slepice“

Jaroslav Čejka? Televizní diváci si jej pamatují nejvíce ze silvestrovských estrád a pořadu Možná přijde i kouzelník, kde s úspěchem imitoval Charlie Chaplina, Tinu Turner nebo třeba slepici – odtud i jeho přezdívka. Milovníci baletu jej znají jako skvělého tanečníka, dvě desetiletí byl i členem baletního souboru Národního divadla v Praze. Zahrál si i ve dvou desítkách filmů, byl mužem mnoha talentů.

11. října 2022 tanečník, imitátor a mim Jaroslav Čejka ve věku 86 let zemřel. Smrt pro něj byla vysvobozením – z mrtvice, která jej postihla v roce 2006, se nikdy zcela nevzpamatoval, trpěl Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou, poslední roky strávil imobilní (a nakonec i slepý) na lůžku v domě seniorů v Praze.

Životopis Jaroslava Čejky? Hned první baletní roli získal v sedmnácti v Labutím jezeře

Narodil se 22. července 1936 v Ostravě v rodině stolařského mistra Františka, matka byla v domácnosti. Rodiče pocházeli ze Ždánic u Kyjova. Jedináček Jaroslav Čejka nebyl, měl o deset let starší sestru Violetu.

S matkou Marií Kohoutovou pojil Jaroslava Čejku úzký (až nezdravý) vztah až do její smrti – žili spolu v jednom bytě, nesouhlasila nikdy s tím, aby si vodil domů návštěvy, nikdy se od něj nedozvěděla o jeho sexuální orientaci (považoval se za bisexuála). Zemřela v roce 2008 ve věku 104 let.

Balet a tanec učarovaly Jaroslavu Čejkovi už od teenagerských let. Už jako patnáctiletý se dostal na základě konkurzu jako tanečník do Prahy, brzy se pak podíval i do světa, sjezdil Belgii, Holandsko a další země.

Ještě mu nebylo osmnáct, když začal vystupovat jako sólista baletu Slezského divadla v Opavě – a jako první roli získal roli hlavní v Labutím jezeře. Jaroslav Čejka působil také v Divadle J. K. Tyla v Plzni a Státním divadle v Ostravě. Vrchol kariéry zažil v Národním divadle v Praze, kam nastoupil v šedesátých letech – na jevišti Zlaté kapličky se pak objevoval téměř dvě desetiletí.

V roce 2007 získal Jaroslav Čejka Cenu Thálie za celoživotní mistrovství. To už měl za sebou dvě mrtvice – poprvé mu praskla céva v mozku v roce 2006, podruhé o pár měsíců později. V roce 2008 pak krátce před svými 105 narozeninami zemřela Marie Kohoutová a slavný tanečník a mim zůstal na vše sám. Postupně se na jeho zdraví začaly podepisovat vážné choroby (Parkinsonova a Alzheimerova), nakonec zůstal upoután na lůžku v jednom z pražských domovů pro seniory.

Nakonec přišel Jaroslav Čejka i o zrak a 11. října 2022 odešel do baletního nebe. Pohřeb bude na Městském hřbitově v Opavě, který bude i místem mistrova posledního spočinutí.