Vladimir Kličko obhájil titul boxerského šampiona. KO v šestém kole

[adsenseyu1]

Vitalij a Vladimir mají společných několik věcí. Především jsou oba výborní boxeři a mají stejné příjmení – Kličko. Ano, jsou bratři. Pocházejí z Ukrajiny, několik let ale žili i v Československu, s rodiči bydleli v letech 1980-85 ve středočeské Mimoni, kde byla dislokována sovětská okupační vojska. Jejich otec byl generálmajorem sovětského letectva, za zmínku stojí jistě fakt, že z titulu své funkce se účastnil odstraňování následků černobylské jaderné havárie. Zpět k jeho synům – Vitalij je ročník 1971, Vladimir je o pět let mladší.

A je to právě Vladimir, kterému patří dnešní článek – včera, 7. července 2012 krátce před půlnocí obhájil titul profesionálního mistra světa v boxu v těžké váze organizací WBO, WBA, IBO a IBF, když v 6. kole poslal k zemi Američana Tony Thompsona.

Vladimir Kličko je fenomén. Poprvé zazářil na letních olympijských hrách v Atlantě v roce 1996, kde jako dvacetiletý vyboxoval olympijské zlato ve váze nad 91 kg. Ve stejném roce ještě skončil stříbrný na mistrovství Evropy. Mezi amatéry to bylo vše, dal amatérskému ringu vale a společně s bratrem Vitalijem přestoupil mezi profesionály.

Kličkův boxerský životopis? V současném profesionálním ringu je Vladimir Kličko stejnou postavou, jakou byl v šedesátých letech Muhammad Ali nebo v devadesátých Mike Tyson. Je nemožné jej porazit, má titul světového šampiona čtyř nejprestižnějších federací profesionálního boxu, celým osm let (ano, osm let) neodešel z ringu poražen! První profesionální titul získal Kolíně nad Rýnem v roce 2000, když porazil Chrise Byrda a získal mistrovský pás organizace WBO.

Vladimir Kličko je ale v ringu nebývalým zjevem nejen pro své fenomenální boxerské umění. Raritou mezi bijci je i svým vzděláním, od roku 2001 se může pyšnit titulem PhD v oboru sportovních věd, je absolventem univerzity v Kyjevě. Mimochodem, vysokoškolský diplom vlastní i jeho bratr Vitalij. Možná i proto vládnou bratři Kličkové současnému boxu, kromě pěstí používají i hlavu.

Před včerejším zápasem sliboval Vladimir Kličko, že o čtyři roky staršího Thompsona, přezdívaného „Tygr“, složí do pátého kola KO. Nebylo to obvyklé „hartusení“, kterým se boxeři před zápasem častují, Kličko věděl, co říká. Spletl se pouze o kolo, Thompson se poroučel k zemi až v kole šestém, byť počítán byl poprvé po tvrdém úderu těsně před koncem kola pátého. Vladimir Kličko získal padesáté osmé  vítězství profikariéry, 51 zápasů přitom skončilo knockautem, samotného Thompsona porazil podruhé. Porážky? Tři. Pouze třikrát odešel Vladimír Kličko poražen.

K naprosté spokojenosti mu může chybět pouze jediné – titul mistra světa organizace WBC má jeho bratr Vitalij. Dojde někdy k boji mezi bratry Kličkovými? Příznivci boxu by proti určitě nebyli, bratři Kličkové ale nejspíše ano.

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *