Zemřel herec Gene Wilder, Mladý Frankenstein

Mladší generaci jeho jméno už mnoho neříká, ta starší jistě posmutní – zemřel Gene Wilder, americký herec, který se do srdcí diváků zapsal mnoha způsoby: jako pan Wonka ve filmovém muzikálu Karlík a továrna na čokoládu (1971), jako Mladý Frankenstein (nominace na Oscara) či jako dr. Doug Ross ve slavné komedii Woody Allena Všechno, co jste chtěli vědět o sexu, a báli jste se zeptat. Stalo se tak 29. srpna 2016 ve věku Wilderových 83 let.

Gene Wilder se narodil 11. června roku 1933 v americkém Millwaukee v rodině ruských emigrantů židovského původu – jeho pravé jméno bylo Jerome Silbermann. K herectví jej to táhlo už od mládí, nakonec je vystudoval na univerzitě v Iowě.

Gene Wilder a Hollywood? Poprvé se na plátnech kin objevil v menší roli v legendární gangsterce Bonnie a Clyde v roce 1967, hned poté navázal spolupráci s režisérem Melem Brooksem. Výsledkem byly snímky, které oba proslavily – Producenti z roku 1968 (Brooks získal Oscara za scénář, Wilder nominaci za herecký výkon), Mladý Frankenstein z roku 1974 (nominace na Oscara pro oba za scénář).

Filmové diváky okouzlil Gene Wilder i v komediích, ve kterých vytvořil hereckou dvojici s Richardem Pryorem – asi nejznámější z nich je snímek Nevidí zlo, neslyším zlo z roku 1989, českým divákům se do paměti zapsal i komedií Blázni ve vězení (1980).

Gene Wilder zemřel ve věku 83 let, příčinou úmrtí byly dle sdělení rodiny komplikace spojené s Alzheimerovou chorobou.