Zemřel Herbert Lom, šéfinspektor Dreyfus z Růžového Pantera

Narodil se v Praze před 95 lety. Zemřel dnes v Londýně. Slavný a výborný herec, kterého si pamatujeme nejvíce jako potrhlého šéfinspektor Dreyfuse z komediální série Růžový Panter, kde byl úhlavním nepřítelem nemotorného detektiva v podání Petera Sellerse.  Dalšího padoucha si zahrál v jedné ze slavných mayovek – ano, bandita Brinkley z filmu Poklad na Stříbrném jezeře je on – Herbert Lom.

Na svět přišel ještě za Rakouska-Uherska v Praze, narodil se 9. ledna roku 1917 jako syn zámožných rodičů (šlechticů) – jeho celé jméno zní Herbert Charles Angelo Kuchacevich ze Schluderpacheru.

Herecká kariéra Herberta Loma začala ještě před válkou v československém filmu (debutoval v roce 1937 v romantické komedii Žena pod křížem), v roce 1939 pak uprchl před nacisty do Velké Británie, Londýn se mu stal druhým domovem. V emigraci stál před kamerou ve více než 100 filmech, zahrál si role vážné i komediální, pozitivní i záporné – zaujal například v roce 1956, kdy si zahrál Napoleona ve snímku Vojna a mír, v roce 1960 ztvárnil postavu Tigrana Levantuse ve velkofilmu Spartakus, o rok později se pak postavil před kameru coby Ben Yussuf ve slavném snímku Cid.

Nejvíce se proslavil jako šéfinspektor Dreyfus, věčný „nepřítel“ inspektora Clouseaua. V komediální sérii o případech Růžového partnera si po boku Petera Sellerse zahrál v letech 1964-1993.

Do České republiky jezdil slavný rodák po roce 1990 pravidelně, v roce 2006 se pak Herbert Lom zúčastnil předávání Českých lvů.

27. září 2012 Herbert Lom v Londýně zemřel.