Zemřel Leonard Nimoy. Pan Spock

Leonard Nimoy, herec, jehož život zůstane navždy spojen s jednou z nejslavnějších postav seriálu Star Trek – panem Spockem, polovičním člověkem a polovičním Vulkáncem, který mu celkem třikrát přinesl nominaci na cenu Emmy. V pátek 27. února ve věku 83 let zemřel na selhání plic ve svém domě v Los Angeles.

Leonard Nimoy prožil mimořádně plodný život. Narodil se jako druhý syn židovských přistěhovalců z Ruska (Max a Dora Nimoyovi) 26. března roku 1931 v americkém Bostonu. Herectví jej přitahovalo od dětství, vystudoval drama na Boston College a Antioch College v Ohiu.

První filmová role Leonarda Nimoye? Zahrál si epizodní postavu ve snímku Queen for a day (1951), po které následovalo několik rolí v dobově úspěšných seriálech a televizních filmech. První větší role přišla v roce 1952 ve snímku Kid Monk Baroni, ta největší ale na Leonarda Nimoye čekala do roku 1965, kdy byl uveden pilotní díl seriálu Star Trek s názvem Klec. Tady si Leonard Nimoy poprvé zahrál postavu pana Spocka.

Hrdinovi s vulkánskou krví zůstal Leonard Nimoy věrný po celou dobu vysílání původní série (do roku 1969), v letech 1979–1991 si pak stejnou postavu zahrál v celkem šesti celovečerních filmech. Za svoji hereckou práci si nakonec vysloužil ocenění v podobě hvězdy na Hollywoodském chodníku slávy.

Leonard Nimoy byl všestranným umělcem – napsal devět knih poezie, natočil desítku gramofonových alb, napsal několik knih, z nichž v té názvem I Am Not Spock jasně říká – umím toho mnohem víc, nejsem jen Spock ze Star Treku.

Leonard Nimoy byl dvakrát ženatý, z manželství s herečkou Sandi Zoberovou má dceru Julii a syna Adama. Po rozvodu (v roce 1987) se oženil podruhé – jeho manželkou se stala Susan Bay.