Zemřel expremiér Stanislav Gross

Stanislav Gross. Čtyři roky byl českým ministrem vnitra, v roce 2004 se po odstoupení Vladimíra Špidly stal historicky nejmladším českým premiérem. O rok později, po aféře kolem nejasného financování svého bytu, z politika odešel. 16. dubna 2015 po dlouhé těžké nemoci Stanislav Gross ve věku 45 let zemřel.

Do vysoké politiky se Stanislav Gross dostal jako třicetiletý, když si jej do své vlády na post ministra vnitra vybral dnešní prezident Miloš Zeman. Ten jej zároveň prosadil do funkce statutárního místopředsedy ČSSD (v roce 2001), o rok později se Stanislav Gross stal 1. místopředsedou vlády.

Slibně rozjetá politická kariéra Stanislava Grosse nabrala na obrátkách v roce 2004, kdy po neúspěchu sociální demokracie ve volbách do Evropského parlamentu nahradil v čele strany i vlády Vladimíra Špidlu. 25. dubna 2005 následoval pád – po tříměsíční krizi, během níž nedokázal uspokojivě vysvětlit, jak zajistil financování svého pražského bytu (jeho cena byla odhadována na více než 4 miliony korun), Stanislav Gross z politiky odešel.

Po odchodu z politiky působil Stanislav Gross v advokacii, jako koncipient nastoupil do advokátní kanceláře Eduarda Bruny. V roce 2007 přinesla média informace o Grossově podílu ve společnosti Moravia Energo – 31 % akcií mu přineslo cca 300 milionové jmění. Podobně jako v prvním případě (financování bytu), ani tady policejní vyšetřování nepotvrdilo podezření z korupce.

Stanislav Gross trpěl poslední léta života nevyléčitelným degenerativním onemocněním, nejčastěji se spekuluje o amyotrofické laterální skleróze, onemocnění, kterým trpí například vědec Stephen Hawking. 16. dubna 2015 pak na následky tohoto onemocnění Stanislav Gross zemřel.