Zemřel Lord of Loud Jim Marshall

[adsenseyu1]

Ve věku necelých 89 let zemřel Jim Marshall, podnikatel, který navždy změnil hudební průmysl, když začal vyrábět a prodávat zesilovače, které daly nový zvuk rockové kytaře.

Jimovo dětství bylo velmi těžké –  trpěl tuberkulózou kostí, která ho na několik let uvěznila do sádrového krunýře. Sám na léta dětství později vzpomíná takto:

„Byl jsem zasádrovaný od kotníku až po ramena. Každé 3 měsíce mi sádru sundávali, abych mohl normálně růst. Několik let jsem se nemohl prakticky hýbat. Když mě konečně ve 13 letech pustili, ve škole jsem dlouho nevydržel a po několika týdnech začal rovnou vydělávat.“

Marshall začínal jako bubeník, v roce 1960 si pak otevřel obchod s hudebními nástroji – nejdříve prodával téměř výhradně bicí, později přibral elektrické kytary, především Fendery a Gibsony. Prodával také zesilovače, bez kterých by elektrické kytary byly němé, dovážel je ze Spojených států.

Americké zesilovače jsou ale drahé a ani jejich zvuk není takový, jaký by Marshall chtěl od rockové kytary slyšet. Když jej tedy Pete Townshend (budoucí člen The Who) vybídne, ať zkusí sestrojit a prodávat zesilovač britské provenience, pustí se se svým servisním technikem Dudley Cravenem do práce – několik prvních prototypů nesplňuje jejich vysoké nároky, teprve zvuk šestého zesilovače Marshall má ten správný říz. Společnost Marshall Amplification má produkt, která změní pohled rockových kytaristů na zvuk jejich nástroje.

Zesilovače Marshall se prodávají od roku 1962, značka Marshall se zároveň stává poznávacím znamením rockového kytaristy – používají je mimo jiné Jimi Hendrix, Pete Townshend, Jim Sullivan, Jimmy Page či  Ritchie Blackmore, později pak víceméně všechny slavné rockové a hardrockové kapely, například Metallica či Slayer.

Jim Marshall je jedním z otců rockového hudebního vybavení, společně s ním jsou do této čtveřice řazeni „konstruktéři“ rockové elektrické kytary Les Paul a Lee Fender a vynálezce kytarového snímače Seth Lover.

Marshallovy zásluhy a charitativní činnost (byl neobyčejně skromný a věnoval na charitu milionové částky) ocenila i  královna Alžběta II., když mu propůjčila Řád britského impéria.

Jim Marshall, přezdívaný Lord of Loud (Pán hluku) zemřel 5. dubna 2012. Jeho kytarové zesilovače a rocková hudba, která díky nim získala zcela nový rozměr než měla na začátku šedesátých let 20. století, tu zůstávají. Čest jeho památce.

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *