Jiřina Bohdalová. Herecká legenda

Jiřina Bohdalová, česká herečka,  jedna z nejoblíbenějších tuzemských hereček posledního půlstoletí vůbec a držitelka divadelních cen Thálie za rok 2010 za celoživotní dílo, se narodila 3. května roku 1931 v Praze.

Láska k herectví a divadlu je Jiřině Bohdalové vlastní od dětství – matka ji často vodí na konkurzy do barrandovských ateliérů i do divadel, jako dítě hrála ve snímcích Zlatý člověk (1939) nebo Madla zpívá Evropě (1940). Poprvé ale hrála jako komparsistka v němém snímku Pižla a Žižla na cestách (1936).

Střední vzdělání Jiřina Bohdalová získává na reálném dívčím gymnáziu na Žižkově, poté se pokouší o přijetí na Divadelní akademii múzických umění (DAMU). První dva pokusy jsou neúspěšné, Jiřina Bohdalová pracuje jako učitelka na základní škole v Ostravě  (od roku 1949).

Na třetí pokus se Bohdalová na DAMU dostala, studia ale po dvou letech přerušuje (důvodem je těhotenství), nakonec absolvuje v roce 1957 představením Josefína. Po DAMU Jiřina Bohdalová nastupuje do Divadla ABC, kde hraje pod vedením Jana Wericha, hostinsky působí také v Městských divadlech pražských. V roce 1967 se Jiřina Bohdalová stává kmenovou členkou souboru Vinohradského divadla, kde hraje téměř čtyři desetiletí – odchází v roce 2004 a stává se členkou Divadla na Jezerce.

Co se filmu týče, Jiřina Bohdalová v padesátých letech hraje především epizodní role (Florenc 13.30 z roku 1957), větší role pak dostala v letech šedesátých a vesměs jde o role komediální – po boku Jiřího Sováka hraje ve snímku Král králů (1963), velmi známé jsou filmy Čtyři vraždy stačí, drahoušku (1970), kde ji můžeme vidět vedle Oldřicha Lipského,  a především proslulí Světáci, kde je součástí hvězdného tria Bohdalová-Janžurová-Jirásková. Vznikají samozřejmě i další úspěšné snímky – muzikál Dáma na kolejích či drama Hvězda zvaná pelyněk.

V roce 1970 Jiřina Bohdalová zazáří v životní roli ve snímku Ucho podle scénáře Jana Procházky. Jejím partnerem je Radoslav Brzobohatý, jeden ze zásadních mužů jejího života (a vedle Břetislava Staše jeden z jejích dvou manželů). Film, který si bral na paškál praktiky mocenského boje v komunistické straně po roce 1968 se veřejně mohl promítat teprve po roce 1989, Jiřinu Bohdalovou za její roli čekal trest – dalších dvacet let takřka nemohla natáčet filmy.

Oč méně se objevuje Jiřina Bohdalová na plátnech kin, o to více se s ní setkávají diváci na televizních obrazovkách. Po boku Vladimíra Dvořáka provází veleúspěšným zábavným pořadem Televarieté, který byl poprvé vysílán v roce 1975, hraje v divácky oblíbených seriálech F. L. Věk, Chalupáři, Cirkus Humberto,  My všichni školou povinní či Druhý dech, srdce malých diváků si získává jako vypravěčka televizních večerníčků, např. Pohádky ovčí babičky (1966), Pohádky z mechu a kapradí (1971), Rákosníček a hvězdy (1976), O chytré kmotře lišce (1983 atd.

Po návratu demokracie v roce 1989 se Jiřina Bohdalová vrací opět na filmová plátna, jednou z jejích nejvýraznějších polistopadových rolí je mentálně zaostalá Fany, kterou hraje po boku Jiřiny Jiráskové ve stejnojmenném filmu z roku 1995. Za tuto roli Jiřina Bohdalová získává Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon.

Po roce 1989 pokračuje Jiřina Bohdalová také ve své úspěšné kariéře na televizních obrazovkách, ať již v seriálech nebo jako moderátorka či vypravěčka animovaných pohádkových příběhů.

Za svoji hereckou kariéru nasbírala Jiřina Bohdalová mnohá ocenění – v roce 1985 se stala zasloužilou umělkyní, v roce 1993 dostává Českého lva za roli Závisti v pohádkovém filmu Nesmrtelná teta (její protivnicí v roli Štěstí je Libuše Šafránková), o dva roky pak získává stejné oceněný za již zmíněný snímek Fany. Mezi roky 1993-2002 vyhrála Jiřina Bohdalová celkem desetkrát hereckou kategorii TýTý, v anketě Král filmového úsměvu století se umístila za Vlastou Burianem a Vladimírem Menšíkem na třetím místě. V roce 2010 je pak Jiřina Bohdalová uvedena do Dvorany slávy TýTý a získává divadelní Thálii za celoživotní přínos v oboru činohry.

Jiřina Bohdalová hraje i dnes, v rodině má přitom zdatnou nástupkyni – její dcera Simona Stašová patří k nejobsazovanějším a nejznámějším českým herečkám.

V červnu 2023 na veřejnost prosákly informace o život ohrožujícím stavu legendární herečky – Jiřina Bohdalová utrpěla na konci prosince plicní embolii, po které bojovala na oddělení profesora Petra Neužila v pražské Nemocnici na Homolce o život.

Slavná „nesmrtelná teta“ těžké období překonala a i nadále s námi zůstává. Přinejmenším prostřednictvím televizních obrazovek a pláten kin.