Zemřel Václav Sloup, hvězda Chalupářů i Mažňák

Prostoduchý hrdina, často ve vleku druhých. Takový byl Václav Sloup na jevišti, na televizní obrazovce i filmovém plátně nejčastěji. Jeho první velká role, kterou byl Bruno Habicht, mentálně zaostalý, nicméně geniální, šestnáctiletý chlapec ve filmu Blbec z Xeenemünde, na dlouhý čas určila směr jeho budoucí herecké kariéry.

20. července ve věku 78 let Václav Sloup, herec známý ze slavných seriálů Chalupáři, Nemocnice na kraji města, Křeček v noční košili či Ulice, zemřel. Životopis Václava Sloupa? Narodil se 1. března roku 1939 v Tlusticích u Berouna. Vystudoval gymnázium (ač rodiče si přáli, aby byl dle rodinné tradice tesařem), po vojně se pak dostal na DAMU, kde v roce 1962 absolvoval. Hned po škole začal Václav Sloup hrát v Divadle Na zábradlí (jeho členem byl do roku 1977), kde si zahrál v Havlově Zahradní slavnosti či v dramatech Král Ubu nebo Čekání na Godota.

V roce 1977 přešel Václav Sloup do libeňského Divadla S. K. Neumanna, v roce 1983 pak zakotvil na scéně divadla vinohradského, kde působil do roku 1998.

Ve filmu se Václav Sloup poprvé objevil v roce 1959 ve snímku Král Šumavy, kde si zahrál epizodní roli kopečkáře, první hlavní roli ztvárnil ve filmu Jaroslava Balíka  Blbec z Xeenemünde z roku 1962, o rok později si zahrál výraznou postavu ve snímku Okurkový hrdina.

Menších a epizodních rolí si Václav Sloup v českém filmu zahrál desítky, děti jej znají coby pana Čahouna z filmů Za trnkovým keřem a Na pytlácké stezce, dospělí pak jako sluhu ze snímků Svatby pana Voka a Pan Vok odchází.

Velmi výrazně se Václav Sloup zapsal do povědomí diváků televizních – vše začalo postavou Mažňáka v Záhadě hlavolamu (1969), známý se stal také coby traktorista z Chalupářů.

Václav Sloup byl rozvedený, s exmanželkou má jednu dceru, poslední rok života strávil v domově důchodců v Libochovicích.