Miroslav Krobot. Režisér, herec, dramatik

Miroslav Krobot se narodil 12. listopadu 1951 v Šumperku, je český divadelní režisér, herec, dramatik a divadelní pedagog, a také umělecký vedoucí Dejvického divadla.

Miroslav Krobot vystudoval JAMU v Brně, pak nastoupil nejprve do divadla v Chebu, potom působil několik let v Hradci Králové, kde v roce 1982 zrežíroval Romea a Julii.

Od roku 1984 pracoval Miroslav Krobot v pražském Realistickém divadle. V roce 1985 získal cenu Českého literárního fondu za režii představení Čáry na dlani a v roce 1998 získal cenu Českého literárního fondu za hru Merlin.

Ve druhé polovině 80. let nejprve hostoval v Národním divadle. V devadesátých letech pak nastoupil jako kmenový režisér kde například zrežíroval hry Ze života hmyzu bratří Čapků, Goldoniho Mirandolínu nebo Gogolovu Ženitbu.

Uměleckým vedoucím Dejvického divadla se stává Miroslav Krobot v roce 1996. Zde režíruje většinu představení, ale i vlastní hry a v roce 2002 získal Cenu Alfréda Radoka v kategorii talent roku za ztvárnění postavy otce v Zelenkově autorské inscenaci Příběhy obyčejného šílenství.

Miroslav Krobot je vysokoškolský pedagog, od roku 2004 je habilitován jakožto docent na pražské DAMU. Má jednu dceru Lenku.

V roce 2013 režíroval svůj první film Díra u Hanušovic, ke kterému napsal spolu s Lubomírem Smékalem také scénář. Film bude mít premiéru v roce 2014.