Lance Armstrong: Doping? Vzdávám se další obhajoby

Lance Armstrong. Sedminásobný vítěz nejtěžšího cyklistického závodu (etapového) světa Tour de France. Muž, který překonal rakovinu varlat a dokázal se vrátit zpět na sportovní vrchol. Vzor pro mnohé, kteří pro sebe ztratili cestu a vzdali boj s nemocí, handicapem, životem.

Dnes se vyjádřil, že se dále nebude soudit s Americkou antidopingovou agenturou (USADA), která proti němu vede vyšetřování pro obvinění ze zneužívání dopingu. Ta mu odebrala všechny jeho tituly z Tour a doživotně mu zakázala účast na cyklistických závodech.

Lance Armstrong se narodil 18. září 1971 ve městě Plano v americkém státě Texas. Sportovní kariéru zahájil jako triatlonista, v letech 1989 a 1990 se stal mistrem USA v triatlonu. Na začátku devadesátých se se začal specializovat na cyklistiku, v roce 1991 se pak stal amatérských mistrem Spojených států v cyklistice, jezdil za amatérský tým Subaru-Montgomery.

Jako amatér Lance Armstrong naposledy ukázal na olympijských hrách v Barceloně, kde skončil na 14. místě.

Ještě v roce 1992 přestoupil Lance Armstrong mezi profesionální cyklisty, v roce 1993 pak zazářil poprvé na Tour, když ve svých jednadvaceti letech dosáhl jako nejmladší cyklista vůbec etapového vítězství.  Ve stejném roce stal Lance Armstrong také historicky nejmladším cyklistickým mistrem světa, velká vítězství slavil také na závodech v zámoří – vyhrál například etapový závod Tour of America.

Roky 1994 a 1995 znamenaly (v optice roku 1993) mírný ústup ze slávy, v roce 1996 se pak celý svět dozvěděl děsivou zprávu – 2. října Lance Armstrong oznámil, že mu lékaři diagnostikovali třetí (nejzávažnější) stadium rakoviny varlat s metastázami v plicích. Šance na přežití? Padesát procent. Chemoterapie, spojená s alternativními postupy léčby, slavila úspěch – na podzim roku 1997 se Lance Armstrong mohl postavit před své fanoušky s fantastickou zprávou – jsem vyléčený, vracím se k závodní cyklistice.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Michal Viewegh: Padesátiletý!

Dál už to znáte. V roce 1998 dojel Lance Armstrong, dva roky poté, co zveřejnil informace o své nemoci, celkově čtvrtý na španělské Vueltě. V roce 1999 vyhrál poprvé Tour de France v dresu stáje US Postal. A pak ještě šestkrát v řadě. Do ročníku 2005 nepoznala Tour de France jiného vítěze než Lance Armstronga, který se tak stal historicky nejúspěšnějším cyklistou Tour vůbec, když překonal dosavadního rekordmana Miguela Induraina, španělského cyklistu, který Tour vyhrál pětkrát. K těmto vítězstvím Lance Armstrong přidal také bronzovou medaili z olympijských her v Sydney 2000.

Armstrongova výjimečnost přitahovala vždy pozornost těch, kdo za famózními výkony viděli doping. Armstrong sám podstoupil desítky a stovky dopingových testů, z nichž vždy vyšel čistý, přesto, znáte to, na každém šprochu pravdy trochu… V roce 1999 našli dopingoví komisaři ve vzorku moči Lance Armstronga stopy erythropoetinu (tzv. krevní doping, EPO), na pozitivní nález to ale nebylo množství průkazné.

V červnu letošního roku začala americká antidopingová agentura (USADA) Lance Armstronga vyšetřovat pro podezření ze zneužívání dopingu v letech 1999-2005. Má údajně k dispozici 38 podezřelých krevních vzorků, které mají prokazovat Armstrongův doping.

Jak vše bylo, ví jen sám Lance Armstrong. Ten se ale další obhajoby vzdal. Ví, že jsou důležitější věci a ví, že jeho fanoušci mu věří.