Adam Ondra. Král kolmých stěn

Adam Ondra. Donedávna o něm věděli jen fandové do sportovního lezení. Od listopadu jej známe všichni, mezi 14. a 21. listopadem totiž zdolal svatý Grál sportovních lezců – nejtěžší skálu cestu světa Dawn Wall v masivu El Capitan v Yosemitském národním parku v USA. A zvládl to navíc v rekordním čase, o 11 dnů lepším, než byl dosud nejlepší výkon Tommyho Caldwella a Kevina Jorgesona.

Adam Ondra se narodil 5. února roku 1993 v Brně a na kolmých skalách o sobě dával hodně vědět už od dětství. Lezení se věnuje od svých šesti let, ve dvanácti se se poprvé zařadil mezi TOP 10 nejlepších lezců světa v lezení na obtížnost, v letech 2007 a 2008 vyhrál Evropský pohár juniorů, od šestnácti se pak pravidelně účastní závodů mezi dospělými. Úspěšně, jak jinak.

Hned v roce 2009, v první sezóně mezi dospělými, se stal vítězem Světového poháru v lezení na obtížnost, ve stejném roce získal svoji první medaili z mistrovství světa v Číně. Stříbrnou. Medailí ze světového šampionátu si dosud dovezl několik, včetně tří zlatých. V roce 2014 se stal vůbec prvním lezcem historie, který vyhrál na mistrovství světa obě hlavní disciplíny – v lezení na obtížnost i v boulderingu.

Jedním z vrcholů dosavadní kariéry Adama Ondry je nonstop přelez asi nejtěžší skály světa, pověstné Dawn Wall v Yosemitském národním parku. Kilometr vysokou stěnu zvládl za 8 dnů, čímž překonal dosavadní výkon Tommyho Caldwella a Kevina Jorgesona o 11 dnů.

Co dělá Adam Ondra kromě lezení? V Brně vystudoval gymnázium Matyáše Lercha, učí se jazyky, „zahrál si“ hlavní roli v dokumentu Čarodějův učeň, který o jeho kariéře natočil režisér Petr Pavlíček.

Vrchol sportovní kariéry možná Adama Ondru čeká v roce 2020. V tomto roce se totiž sportovní lezení v Tokiu poprvé objeví na olympijských hrách.