Gabriela Koukalová. Exkrálovna českého biatlonu

Gabriela Soukalová? Ti starší si vybaví reprezentantku Československa v klasickém lyžování, držitelku bronzu ze štafety na mistrovství světa ve Falunu 1974 a stříbra ze zimních olympijských her v Sarajevu 1984 na stejné trati.

Gabriela Koukalová podruhé? Juniorská mistryně světa ve štafetě a třetí z mistrovství světa 2013 ve smíšené štafetě. Biatlonistka. Dcera Gabriely Soukalové. Klasické lyžařky.

Její životopis? Narodila se 1. listopadu 1989 v Jablonci nad Nisou, od dětství je věnovala klasickému lyžování. V deváté třídě základní školy se ale rozhodla, že biatlon je jejímu srdci bližší.  Sportovní výsledky ukazují, že udělala zcela jistě dobře.

V biatlonové sezóně 2008-2009 se Gabriela Koukalová poprvé výrazně zapsala do historie biatlonu, když s českou dívčí štafetou získala zlaté medaile na juniorském mistrovství světa.  Mezi dospělými se poprvé na velké soutěži představila na zimních olympijských hrách v kanadském Vancouveru 2010, kde skončila v závodě jednotlivkyň na šedesátém místě.

Sezóny 2010 a 2011? Gabriela Koukalová se účastnila závodů Světového poháru, větších úspěchů ale nedosáhla. Až když v roce 2012 přešla z trenérské péče vlastních rodičů do tréninkové skupiny Jindřicha Šikoly, přišly výsledky – 14. prosince 2012 se Gabriela stala vítězkou závodu Světového poháru ve slovinské Pokljuce, den na to skončila druhá. Třetí den a třetí závod pak znamenal místo třetí.

Na mistrovství světa, které hostilo pro rok  2013 Česká republika, získala biatlonistka  Gabriela Soukalová jednu medaili – smíšená štafeta, ve které běžela, skončila na výborném třetím místě. O dva roky později ve stejné disciplíně už brala na mistrovství světa zlato, v roce 2017 se zlata dočkala poprvé i v individuálním závodě – na MS v rakouském Hochfilzenu vyhrála sprint!

Olympijský účet? Zatím dvě stříbrné, ale věřme, že Gabriela ještě neřekla poslední slovo. Velké úspěchy má Gabriela Koukalová i ve Světovém poháru, v sezóně 2015/2016 získala nejcennější trofej – Velký globus pro vítězku celkového pořadí, skvěle si vede i v sezóně 2016/2017.

Gabriela Koukalová je od 13. května roku 2016 provdána za českého badmintonistu a osminásobného mistra České republiky Petra Koukala.