Aleš Zbořil. Pan AZ-kvíz

Riskuj, Na lovu, Chcete být milionářem, Kde domov můj, Míň je víc, Taxík, Co na to Češi… Za posledních 25 let se na televizních obrazovkách objevilo na několik desítek vědomostních soutěží. Ty nejpopulárnější vydržely několik let, jen jedna ale běží nepřetržitě celou dobu – AZ-kvíz.

Právě s ním je spojeno jméno Aleše Zbořila, který je jeho moderátorem (společně s Evou Machourkovou) už od prvních dílů. Za 25 let vynechal jen několikrát – vždy ze zdravotních důvodů. Plným právem mu tak náleží titul Pan AZ-kvíz.

Životopis Aleše Zbořila? Do divadla nastoupil nejdřív jako kulisák

Je brněnským patriotem, v jihomoravské metropoli se narodil 1. července 1968. Jeho cesta k herectví vedla přes Městské divadlo Brno, kde nastoupil hned po maturitě na gymnáziu – jako kulisák. Rok nato (1987) se přihlásil na JAMU, kde studoval obor muzikálové herectví. Absolvoval v roce 1991, krátce poté se pak vydal na půlroční hereckou stáž do Francie, konkrétně na École Florent Paris. Po návratu se stal spíkrem brněnských rádií – moderoval na stanicích Rádio Brno a Rádio Krokodýl.

V televizi je jméno Aleše Zbořila už od začátku spojeno s vědomostními soutěžemi. Moderoval pořad Ypsilon, který byl předchůdcem AZ-kvízu, dalším soutěžním pořadem, který uváděl, byl Telekvíz. Jeho televizní kariéra je ale spojena ponejvíc s pořadem AZ-kvíz, který s Evou Machourkovou uvádí nepřetržitě už od roku 1997. Jeho spíkrovské umění oceňují i diváci, když ho v roce 2004 nominovali na Cenu TýTý v kategorii Moderátor zábavných pořadů.

Jako herec se Aleš Zbořil objevil v několika seriálech – v roce 1995 to byl Detektiv Martin Tomsa, v roce 2001 Četnické humoresky.

Aleš Zbořil je také vyhledávaným lektorem a konzultantem v oboru krizové komunikace a komunikace obecně. Pořádá semináře, trénuje v komunikačních schopnostech týmy z předním tuzemských firem.

Aleš Zbořil je ženatý (ženil se v roce 1994), s manželkou Romanou mají děti Karolínu a Dana.