Česká literatura a Nobelova cena aneb co jste možná nevěděli

Člověk nemusí být ani znalcem literatury, aby věděl, že dosud jediným českým laureátem prestižní Nobelovy ceny za literaturu je básník Jaroslav Seifert. Obdržel ji za „poezii, která svěží smyslovostí a mimořádnou vynalézavostí podává osvobozující obraz lidské nezdolnosti a mnohotvárnosti“ v roce 1984.

Bohužel, do švédského Stockholmu se kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu sám vydat nemohl, cenu z rukou švédského krále převzala dcera Jana. Ani doma se Seifert nedočkal velkých oficiálních oslav, například tehdejší Rudé právo jeho ocenění věnovalo dvě věty. Pro režim byl trpěným umělcem, kterého není třeba veřejnosti připomínat. Byl to totiž Jaroslav Seifert, kdo se už v roce 1929 rozkmotřil s Gottwaldovými komunisty. A byl to tentýž Jaroslav Seifert, kdo se stal jedním z prvních signatářů Charty 77.

Jaroslav Seifert se Nobelovy ceny dočkal v roce 1984. Víte ale, že to byla jeho už několikátá nominace? Ta první se odehrála už o 30 let dříve, když jej na Nobelovu cenu za literaturu navrhl literární historik profesor Albert Pražák. V roce 1968 nominoval Seiferta francouzský spisovatel Louis Aragon, po něm následovaly další čtyři nominace z popupu amerického jazykovědce ruského původu Roman Jakobsona. Naposledy v roce 1979.

Další čeští adepti na Nobelovu cenu za literaturu? Čapek, Lustig, Kundera a další

Jestli byli další čeští spisovatelé nominováni na Nobelovu cenu? Ano, a nebylo jich málo. Vůbec prvním byl básník Jaroslav Vrchlický, který se mezi lety 1904-1912 dočkal celkem osmi nominací. O jednu nominaci víc má básník Otokar Březina. Pět nominaci má na kontě autor historických románů Alois Jirásek (čtyři od České akademie věd). Sedmkrát byl na Nobelovu cenu navržený jeden z našich největších spisovatelů a dramatiků vůbec – Karel Čapek. Naposledy v roce 1938.

Výčet by nebyl úplný, kdybychom nezmínili další jména. Josef Svatopluk Machar byl nominovaný dvakrát před první světovou válkou. Vladimír Holan, kterého do klání o nejprestižnější literární ocenění vyslal v roce 1968 Svaz československých spisovatelů. Šanci měli i Milan Kundera či Arnošt Lustig.

Blízko Nobelově ceně byl i spisovatel, dramatik a někdejší československý a český prezident Václav Havel. Ten byl nominovaný celkem desetkrát. Nicméně, v jiné než literární kategorii, jeho kategorií byla Nobelova cena míru.