Daria Hrubá. Žena devíti řemesel

Režíruje, věnuje se scénáristice, zpívá v rockové skupině i s romskou kapelou, hraje na kytaru, točí se kolem dabingu, moderuje… Daria Hrubá je skutečně ženou pověstných devíti řemesel. Do širšího povědomí se dostala v roce 2022, kdy debutovala na poli filmové režie celovečerní pohádkou Největší dar, ke které… napsala i scénář.

Do kin bude pohádka uvedena 1. prosince a bude to bezesporu zážitek – na plátně se objeví například Boleslav Polívka, Zuzana Slavíková, Jiří Dvořák nebo Petr Čtvrtníček.

Životopis Darii Hrubé? Hrála s Arakainem, s Polívkou natočila pohádku

Narodila se 31. ledna 1967 v Brně a k umělecké kariéře měla nakročeno už od dětství, kdy chodila do dramatického kroužku brněnského souboru PIRKO. Během studia na gymnáziu založila s kamarádkou Pavlínou Musilovou dívčí kapelu, ze které se v roce 1989 stala Loretta. V té spolu působí dodnes.

Mimochodem, víte, že jeden čas doprovázela Loretta na turné českou metalovou ikonu Arakain? Na koncertní šňůru se Daria Hrubá a její Loretta vydala i s Novou růží Viléma Čoka, Kabátem nebo kapelou Törr, které je legendou českého blackmetalu.

Někdy po roce 2000 se Daria Hrubá začala věnovat práci v dabingu, odkud vedly její kroky do České televize. Pro ni natočila sérii Folklorika, mezi roky 2003-2007 byla moderátorkou a scénáristkou lifestylového pořadu Móda-extravagance-manýry.

Od režie dokumentární a televizní byl jen kousek k režii filmové. Daria Hrubá se dočkala v roce 2022, kdy v tandemu s Martou Santovjákovou režírovala pohádku Najvětší dar. Ke snímku napsala i scénář – opět ve dvojici, tentokrát s Pavlou Horňákovou (ano, kamarádkou z dětství a z kapely, kterou jsme už výše poznali jako Pavlu Musilovou).