Blanka Matragi. Blanka Haute Couture

Blanka Matragi (rozená Kyselová), česká módní návrhářka, akademická malířka a držitelka titulu Významná česká žena v zahraničí, která působí v Bejrútu v Libanonu a jejíž šaty nosí mnoho významných žen perských královských rodů, se narodila 20. února roku 1953 ve Světlé nad Sázavou ve sklářské rodině jako jedna ze tří dcer.

V mládí se budoucí módní ikona, kterou proslavily především nádherné svatební šaty, které navrhovala pro mnohé celebrity, vystudovala střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou  (na přání tatínka), poté pokračovala ve studiu na vysoké škole, vybrala si obor oděvní výtvarnictví na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.  Školu úspěšně absolvovala a získala titul akademické malířky.

Na konci sedmdesátých let patří Blanka Matragi (tehdy ještě Kyselová) k předním módním návrhářkám tehdejšího Československa, v roce 1978 vyhrává soutěž na návrh oděvní kolekce pro české sportovce na letních olympijských hrách v Moskvě v roce 1980.

V této době se z Blanky Kyselové stává Blanka Matragi, jejím mužem se stává libanonský absolvent stavební fakulty ČVUT v Praze Makram Matragi, v roce 1982 se manželé stěhují do Libanonu, kde si v Bejrútu na hlavní městské třídě Hamra  Blanka Matragi otevírá svůj módní salon, nazvaný Blanka Haute Couture.

V arabském prostředí se Blanka Matragi brzy prosazuje jako módní návrhářka celebrit a příslušníků arabských panovnických rodů, úspěch slaví její svatební šaty a večerní šaty, velké procento její tvorby končí v rodinách ropných magnátů středního Východu, mnoho zákaznic si Blanka Matragi a její šaty získaly i v zemích západní Evropy. Cena přitom není rozhodně lidová – šaty, které Blanka Matragi navrhuje, se prodávají v cenové hladině od 50 000 Kč do půl milionu.

Blanka Matragi se často vrací i do České republiky, vydala zde mimo jiné již dvě knihy, které se staly bestsellery – v Nakladatelství Lidové noviny knihu nazvanou lakonicky Blanka Matragi, v nakladatelství Ikar pak svoji biografii Jedu dál. V České republice také Blanka Matragi pořádá výstavy svých modelů, v roce 1997 a poté ještě v roce 2002 na pražském Žofíně. V obou případech byla součástí také slavnostní módní přehlídka.

V letošním roce (2012) slaví Blanka Matragi 30 let kariéry módní návrhářky, její kolekce Haute Couture počítá pro tento rok s 55 modely večerních šatů, inspirovaných hudbou, grafikou a architekturou. Samotné oslavy zahájila Blanka Matragi již v loňském roce, kdy byla v Obecním domě v Praze zahájena (na podzim) roční výstava jejích modelů, nazvaná Timeless. Nejdražší vystavené šaty z komnat arabských princezen mají přitom hodnotu až 2,5 milionu korun.