Stanislav Zindulka slaví osmdesátku. Blahopřejeme!

Stanislav Zindulka, označovaný jako „velký herec malých rolí“, slaví dnes, 5. května, osmdesátku. Stanislav Zindulka nikdy nebyl obsazován do hlavních rolí, přesto patří posledních bezmála třicet let k divácky nejoblíbenějším českým hercům. Patrně největší filmovou roli (Eda), za kterou také dostal Českého lva (jak jinak, za vedlejší roli), ztvárnil po boku Vlastimila Brodského a Stelly Zázvorkové ve filmu Babí léto z roku 2001.

V polovině osmdesátých let proslavila Stanislava Zindulku televizní obrazovka a seriál Vlak dětství a naděje, kde hrál slavného „srágorku“ Josefa Pumplně, nejmenší diváci jej znají také z pohádkového pásma České televize Kouzelná školka.

Stanislav Zindulka se narodil 5. května roku 1932 v Jilemnici. K divadlu ho to táhlo od dětství, jeho rodiče byli nadšenými ochotníky, sám stál na prknech, která znamenají svět, poprvé ve svých pěti letech. Stanislav Zindulka vystudoval pražskou DAMU, poté dvanáct sezón působil v divadle v Hradci Králové, poté přešel do Divadla bratří Mrštíků v Brně, kde strávil 22 let.

V Brně také Stanislav Zindulka vyučoval na konzervatoři, a to v letech 1968-1975, kdy byl z politických důvodů z konzervatoře vyhozen. Stejně tak mu bylo zamezeno působení na pražských divadelních scénách, kam se mohl vrátit až po roce 1989, když se stal členem souboru Městských divadel pražských (působil zde do roku 1994).

V současné době Stanislav Zindulka hraje v Divadle bez Zábradlí Karla Heřmánka, na televizní obrazovce jsme jej mohli vidět například v televizním seriálu Život je ples, na filmovém plátně zazářil naposledy ve filmu Školní výlet.

Stanislav Zindulka je ženatý, s manželkou Milenou mají syny Jakuba (také je hercem) a Ondřeje.