Camilla Britská. Manželka krále Karla III.

Královna manželka Camilla Britská? O přízeň veřejnosti i médií musela bojovat tvrdě a dlouho – byla obviňována z podílu na rozpadu manželství krále Karla III. a princezny Diany, mnozí ji činili odpovědnou i za její tragický konec.

Obraz „kontroverzní postavy“ ale postupně dokázala změnit v obraz obětavé manželky a ženy, která se věnuje charitě. Stala se respektovanou a důležitou členkou britské královské rodiny a po nástupu Karla III. na trůn stojí po jeho boku jako „královna manželka“.

Camilla Britská. Seznamte se, připravili jsme její životopis

Narodila se jako Camilla Rosemary Shand se narodila 17. července 1947 v Londýně do staré aristokratické rodiny. Je nejstarší dítě majora Bruce Shanda a jeho manželky Rosalindy Cubittové (je tak vnučkou barona Ashcombeho). Dětství prožila Camilla na rodových statcích ve Východním Sussexu.

Vzdělání? Navštěvovala prestižní školy, včetně Queen’s Gate School a Mon Fertile Finishing School ve Švýcarsku.

Se svým současným manželem Karlem III. se Camilla poprvé setkala už v roce v roce 1970. Oba se zajímali o koně a jezdectví, trávili spolu čas na různých společenských událostech, jejich vztah se brzy změnil v pevné přátelství. Ve sňatek ale toto přátelství nevyústilo. V roce 1973 se Camilla provdala za svého prvního manžela, britského armádního důstojníka Andrewa Parkera Bowlese. Z ním měla dva děti, Toma a Lauru.

Přátelství Karla III., tehdy ještě prince Charlese, a Camilly ale jejím sňatkem neskončilo, neskončilo ani sňatkem Karla s Dianou Spencerovou v roce 1981. Camilla se nakonec rozvedla v roce 1995, Karel III. o rok později.

V roce 2005 pak pár konečně dočkal sňatku, který byl naplánován na 8. dubna, ale nakonec byl o den odložen – důvodem byla Karlova účast na pohřbu papeže Jana Pavla II. Manželé uzavřeli občanský obřad, svatba nebyla považována za oficiální královskou událost, ale britská královská rodina jí dala své požehnání.

Camilla Britská je ženou na svém místě

Jako vévodkyně z Cornwallu se Camilla zapojila do veřejného života a získala si uznání za svou práci v oblasti dobročinnosti a podpory sociálních a zdravotních záležitostí. Je patronkou mnoha organizací, například National Osteoporosis Society, a podporuje projekty týkající se gramotnosti, zdraví a životního prostředí.

Její oddanost manželovi, princovi Charlesovi, a její angažovanost v charitativních projektech ji pomohly získat podporu a sympatie veřejnosti. Královna manželka Camilla Britská je ženou na svém místě.