Zemřel herec, režisér a pedagog Ivan Vyskočil

Filmoví i televizní diváci jej znají jako herce malých rolí, v nichž byl ovšem vždy nepřehlédnutelný ať už svým zjevem či projevem. V šedesátých letech spoluzakládal slavnou divadelní scénu Divadlo Na zábradlí. Na DAMU vyučoval na katedře autorské tvorby a pedagogiky – i na jejím vzniku se podílel. Byl i vyhledávaným dramatikem, spisovatelem a osobitým filozofem v tom nejlepším smyslu slova. Ivan Vyskočil, člověk, který byl dlouhá desetiletí významnou tváří českého divadla.

V pátek 28. dubna 2023 se veřejnost dozvěděla, že profesor Ivan Vyskočil zemřel. Bylo mu 94 let, do divadelního nebe odešel den po svých narozeninách.

Životopis Ivana Vyskočila? Divadlu byl věrný do posledních dnů

Narodil se 27. dubna roku 1929 v Praze, divadlo jej k sobě mocně přitahovalo už od mládí. Po maturitě vystudoval mezi roky 1948 – 1952 režii a herectví na pražské DAMU, poté ještě navázal studiem psychologie a pedagogiky na Univerzitě Karlově (absolvoval v roce 1957).

Ve druhé polovině padesátých let, v době, kdy se začala situace ve společnosti uvolňovat, patřil Ivan Vyskočil k těm, kdo se podíleli na vzniku a fungování tzv. divadel malých forem, byl jednou z hlavních postav československé druhé divadelní reformy.

V této době se Ivan Vyskočil spolupodílel na založení několika divadelních scén, z nichž ta nejvýznamnější funguje dodnes – ano, jde o Divadlo Na zábradlí, kde od roku 1957 několik let i sám působil jako režisér, herec i umělecký vedoucí. Ivan Vyskočil stál také za vznikem Nedivadla.

Ivan Vyskočil jako filmový herec? Filmoví diváci si jej jistě pamatují z filmu Kamarád do deště, ve kterém si zahrál po boku Lukáše Vaculíka a Sagvana Tofiho malou roli kunsthistorika Syřiště. V detektivce Černá punčocha ztvárnil docenta Vinklárka, v komedii Prodavač humoru se zaskvěl v roli „majitele“ estrádní show Kandrta.

V roce 2009 Ivan Vyskočil obdržel Medaili Josefa Hlávky,  určenou významným osobnostem z českých veřejných vysokých škol, české vědy a umění jako ocenění jejich celoživotního díla ve prospěch české vědy, umění a vzdělanosti. 

Osobní život? Profesor Vyskočil byl ženatý s Evou Vyskočilovou (zemřela 2017), asistentkou katedry pedagogiky Univerzity Karlovy v Praze. Vychovali spolu tři děti, dvě dcery a syna.