Cristiano Ronaldo. Pan Fotbalista

Cristiano Ronaldo (celým jménem Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro), portugalský fotbalový útočník a jedna z nejvýraznějších osobností současného světového fotbalu, přichází na svět 5. února roku 1985 v portugalském Funchalu (na ostrově Madeira). Jen pro zajímavost – druhé křestní jméno získává na počest otcova oblíbence, tehdejšího amerického prezidenta Ronalda Reagana.

Do fotbalového míče kope Cristiano Ronaldo od svých tří let, v žákovských kategoriích pak hraje fotbal za provinční amatérské kluby (jako osmiletý nastupuje za klub CF Andorinha, poté za tým CD National), v dorosteneckých kategoriích pak Ronaldo nastupuje za jeden ze slavných portugalských fotbalových týmů – Sporting Lisabon. Ve Sportingu se poté z Ronalda stává jeden z největších talentů portugalského fotbalu současnosti.

Na mistrovství Evropy sedmnáctiletých (2002) mladý Cristiano Ronaldo svojí fotbalovou všestranností a výtečnou kopací technikou (Ronaldo umí výtečně oběma nohama) celou odbornou fotbalovou Evropu doslova okouzlí – do svého týmu jej chce angažovat například L. Houllier (FC Liverpool), nakonec ale z přestupu sejde.

Ze Sportingu Lisabon Cristiano Ronaldo odchází o rok později (tj. v roce 2003, kdy také poprvé, proti Kazachstánu, nastupuje za portugalský národní tým) – po přátelském utkání o něj projeví zájem sir Alex Fergusson z Machester United, jenž řeší, koho zařadit do týmu namísto z Manchesteru odejdivšího Davida Backhama – po Beckhamovi Ronaldo zdědí i číslo dresu – za Manchester nastupuje s číslem 7, když předtím ještě se Sportingem vybojuje ligový titul.

V anglické Premier League patří Ronaldo od svého přestupu k výrazným osobnostem, v roce 2004 pomůže Manchesteru k vítězství ve FA Cupu (ve finále vstřelí jediný gól utkání), v letošní sezóně (2007/2008) pak především jeho zásluhou Manchester uspěje jak v anglické Premier League, tak v prestižní Lize mistrů – po skončení sezóny je pak Ronaldo vyhlášen nejlepším hráčem ligového ročníku.

V reprezentaci Ronaldo nastupuje poprvé za seniorský výběr Portugalska (jak již bylo řečeno) v roce 2003 proti Kazachstánu, o rok později pak získává s reprezentací stříbrné medaile na mistrovství Evropy – sám je pak členem All Stars týmu mistrovství. Na mistrovství světa v roce 2006 je Ronaldo obviněn, že „vymodlil“ červenou kartu pro W. Rooneyho během utkání Portugalsko-Anglie, po mistrovství pak Ronaldo poznává v Premier league hněv anglických fanoušků, krátký čas dokonce Ronaldo uvažuje o odchodu z ostrovního fotbalu.

V současnosti je Cristiano Ronaldo jednou z největších osobností světového fotbalu, ve svých necelých pětadvaceti letech má ještě mnohé před sebou – v letošním roce (2008), po skončení mistrovství Evropy, prý má namířeno do španělské Primera Divisione, do slavného Realu Madrid, tak uvidíme…