Tip na knihu – Dan Brown: Inferno

Svoji první knihu vydal v roce 1997. Digitální pevnost se za mořem neprodávala špatně, bestsellerem se ale nestala. Stejně dopadly Andělé a démoni (2000), román, ve kterém se poprvé objevila postava profesora Roberta Langdona, harvardského profesora a specialisty na symboly. V roce 2001 vyšla Pavučina lží. Ani ta se nestala titulem, o kterém by se mluvilo a psalo.

Prorazil čtvrtým románem

Teprve čtvrtý Brownův román, Šifra mistra Leonarda (Da Vinciho kód) z roku 2003, znamenal průlom – neznámý americký autor thrillerů se doslova přes noc stal jednou z největších hvězd literární „popscény“ současnosti. Stačilo přitom málo – zvolit ožehavé téma. V Brownově případě církví zavržené pověsti o manželství Ježíše Krista a Máří Magdalény a jejich potomcích, kteří prý v pokrevní linii přežívají dodnes…

Dan Brown stylisticky brilantně vystavěný příběh pojal natolik věrohodně, že na mnoha místech knihy čtenář-laik jen těžko rozpoznal hranici mezi skutečným a vymyšleným, mezi realitou a fikcí Pozornost médií vzbudil také soudní spor, ve kterém Browna (neúspěšně) obvinili Michael Baigent a Richard Leigh, autoři knihy Svatá krev a svatý grál, z plagiátorství.

Šestým románem se Brown vrací do Říma

Po románu Ztracený symbol (2009) vydává Dan Brown svůj šestý román, zároveň čtvrtý s postavou Roberta Langdona v titulní roli. Jeho jméno? Inferno. Peklo…

Děj? Profesor Langdon se vydává do Říma, kde se oehrával už příběh Andělé a démoni, aby po šifrách v obrazech renesančního génia Leonarda da Vinci zkoumal další umělecké dílo – Božskou komedii Dante Aleghieriho, génia pozdní gotiky.

Více podrobností zatím není známo, ale fakt, že si Brown vybral pro další ze spekulativních thrillerů dílo označované za jeden z vrcholů středověké literatury, naznačuje mnohé. Albert Veliký, Tomáš Akvinský, scholastika, středověk, který pozvolna prosvětlují paprsky renesance – to vše se v Dantově opus magnum odráží, to vše je profesoru Langdonovi, potažmo Danu Brownovi, k dispozici.

Dan Brown česky? Nejprve Metafora, dnes Argo

Dobře je Dan Brown známý i českým čtenářům. Jeho knihy vydávalo nakladatelství Metafora, v současné době práva na jeho knihy vlastní Argo, které v uplynulých letech autorovy bestsellery vydalo v novém překladu a přidalo i speciální obrazové edice.

Ani nečtenářům není Dan Brown docela cizí. Romány Šifra mistra Leonarda a Andělé a démoni byly zfilmovány, hlavní roli profesora Langdona si zahrál Tom Hanks. Filmová verze Ztraceného symbolu je v přípravě a dá se předpokládat, že na filmovém plátně uvidíme i Inferno.