Fred Astaire. Příběh taneční legendy

Byl originální a vždy přišel s něčím, čím svoje publikum překvapil – takový byl Fred Astaire, jeden z nejlepších a nejproslulejších tanečníků 20. století. Za svoji mimořádně dlouhou kariérů procestoval celý svět, tančil na neslavnějších divadelních jevištím i ve filmu, později byl uznávaný také jako filmový herec.

Životopis Freda Astaira? Tanec byl jeho láskou i osudem

Fred Astaire, původním jménem Frederick Austerlitz, se narodil 10. května 1899 v Omaze, Nebraska. Byl synem Johanny „Ann“ (rozené Geilus) a Friedricha „Fritze“ Emanuela Austerlitze, známého v USA jako Frederic Austerlitz. Jeho matka pocházela z rodiny německých imigrantů a otec se narodil v Linzi v Rakousku.

Tanec jej pohltil už v předškolním věku, Fred Astaire začal tančit již ve čtyřech letech, v roce roce 1906 jako sedmiletý vytvořil společně se svou starší sestrou Adele populární vaudeville duo. Sláva sourozenců rostla, nakonec se sourozenecký pár dostal v roce 1917 až na Broadway. Tady Fred Astaire a jeho sestra zářili na jevišti až do roku 1932, kdy se Adele rozhodla tanečních produkcí vzdát a založila si rodinu.

Rok poté se Fred Astaire, teď už jako sólista, poprvé objevil ve filmu, když debutoval ve snímku Tančící Venuše. Později slavný tanečník vytvořil taneční pár s neméně slavnou herečkou a tanečnicí Ginger Rogersovou – společně se pak protančili mnoha filmovými evergreeny třicátých let.

Hráli v 10 hollywoodských muzikálech, včetně filmů „Top Hat“ (1935), „Swing Time“ (1936) a „Shall We Dance“ (1937). Po druhé světové válce Fred Astaire za svoje taneční umění ve filmu získal zvláštního Oscara za přínos filmovému umění.

Fred Astaire je uznáván jako jeden z nejlepších tanečníků populární hudby všech dob. Jeho kariéra na jevišti, ve filmu a v televizi trvala 76 let. Astaire Zahrál si ve více než 10 broadwayských a West End muzikálech, natočil 31 muzikálových filmů, čtyři televizní speciály a vydal řadu nahrávek. Svoji poslední taneční roli na stříbrném plátně ztvárnil v roce 1967 ve snímku Divotvorný hrnec.

Fred Astaire a ocenění? Kromě již zmíněného Oscara získal třikrát cenu Emmy, BAFTA, dva Zlaté glóby a Grammy. Byl poctěn oceněním od Film Society of Lincoln Center, Kennedy Center Honors, AFI Life Achievement Award, byl uveden na Hollywoodský chodník slávy, do Americké divadelní síně slávy a do Televizní síně slávy.

Fred Astaire, nekorunovaný král hollywoodských muzikálů, zemřel 22. června 1987 v Los Angeles na zápal plic ve věku 88 let. Jeho odkaz je symbolem eleganci, lehkosti a grácie ve světě tance. Mikhail Baryshnikov, významný tanečník, poznamenal po Astaireově smrti: „Žádný tanečník nemůže sledovat Freda Astairea a nepřemýšlet o tom, že jsme měli dělat něco úplně jiného.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *