Daniel H. Wilson. Chlapec, jeho robot a Robopocalypse

Daniel H. Wilson, americký spisovatel a inženýr robotiky, autor románu Robopocalypse, který ještě před dokončením zaujal věhlasného režiséra Stevena Spielberga natolik, že se jej rozhodl přenést na filmové plátno (premiéra filmu bude v červenci 2012), se narodil 6. března roku 1978 a Tulse v Oklahomě jako starší ze dvou bratrů. V současné době žije v Portlandu ve státě Oregon.

Daniel H. Wilson má doktorát z robotiky, vystudoval Robotics Institute na Carnegie Mellon University v Pittsburghu (absolvoval v roce 2005),  roboti jsou i hlavním námětem jeho románů.

Dva nejznámější vydal v roce 2011, první na jaře, pojmenovaný Chlapec a jeho robot –  žánrově jej lze zařadit jako „válku s roboty pro mladší čtenáře“, sám Wilson říká, že román Chlapec a robot je určen dětem od devíti do dvanácti let. Zcela určitě ale neurazí ani čtenáře starší.

Druhý Wilsonův román pak vychází v červnu – jmenuje se Robopocalypse a vypráví příběh, využívající klasického schématu války mezi člověkem a umělou inteligencí (tady zastoupenou Archosem). 

Do českých kin Robopocalypse Stevena Spielberga přijde 4. července, na pulty českých knihkupectví o čtyři měsíce později. Pod názvem Robopokalypsa vydá Wilsonův bestseller (nejprodávanější kniha v žánrů sci-fi podle New York Times) nakladatelství Knižní klub.

Daniel H. Wilson patří také k předním popularizátorům vědy a techniky, na televizním kanálu History má od roku 2010 vlastní televizní pořad Works, v němž vysvětluje skryté fungování a vlastnosti předmětů každodenní potřeby.