Åsa Larssonová. Severská detektivka z Kiruny

Åsa Larssonová, švédská spisovatelka, autorka detektivních příběhů s postavou Rebecky Martinssonové v titulní roli, se narodila 28. června roku 1966 v Uppsale. Dětství a mládí prožila na samém severu Švédska ve městě Kiruna, v současné době žije na opačném pólu Švédska, na jihu, nedaleko Gripsholmu.

Ještě než se Åsa Larssonová prosadí jako spisovatelka, pracuje jako daňová poradkyně –  rok 2003 ale znamená kariérní zlom. Vydává detektivku Sluneční bouře, která vzbudí ve Švédsku zájem jak čtenářů, tak kritiků a ve stejném roce získává prestižní Cenu za nejlepší detektivní prvotinu. Sluneční bouře byla také zfilmována, a to v roce 2007.

Rok po úspěšném debutu, v roce 2004,  Åsa Larssonová napsala další detektivku, hlavní hrdinkou je opět Rebecka Martinssonová – kniha se jmenuje Prolitá krev a zaznamenala obrovský úspěch, autorka za ni získala Cenu za nejlepší švédský kriminální román.

Další úspěšné detektivky na sebe nenechají dlouho čekat, ty nejlepší pak vycházejí i česky v nakladatelství Host. V roce 2010 je česky vydána Sluneční bouře, v roce 2011 Prolitá krev, nyní (květen 2012) vyšel třetí díl volné autorčiny série (s Rebeckou Martinssonovou), nazvaný Temná stezka. Další dvě knihy série na překlad zatím čekají.

Åsa Larssonová se řadí k nejúspěšnějším autorům severské detektivky, její knihy byly přeloženy do patnácti jazyků a prodávají se úspěšně ve více než 30 zemích světa. Jen v rodném Švédsku Åsa Larssonová zatím prodala více než milion výtisků svých detektivních románů.

Åsa Larssonová – autogramiáda na veletrhu Svět knihy a v knihkupectví Luxor

Pokud se řadíte mezi autorčiny příznivce, bude vás určitě zajímat informace, že Åsa Larssonová bude v rámci knižního veletrhu Svět knihy podepisovat svoje knihy v pražském knihkupectví Luxor na Václavském náměstí a poté na Výstavišti, a to 18. a 19. května 2012.