Michal Kavalčík: Ruda z Ostravy (životopis)

Michal Kavalčík (známý ponejvíce jako Ruda z Ostravy), český herec, moderátor a zpěvák, se narodil 13. června roku 1975 v Českém Těšíně.

Michal Kavalčík vystudoval ostravskou konzervatoř (hudebně-dramatický obor, konzervatoř dokončil v roce 1992), další čtyři roky (1992-1996) pak budoucí Ruda z Ostravy strávil na jevištích divadel v Ostravě a na scéně divadle v Českém Těšíně. Pak se, s dvouletou zastávkou v Divadle F.X.Šaldy v Liberci, stěhuje Michal Kavalčík do Prahy.

V Praze se Michal Kavalčík osvědčil jako muzikálový herec, účinkoval mimo jiné v muzikálech Dracula, Hamlet, Evita či Krysař, vidět jsme jej mohli i v muzikálech Jesus Christ Superstar či v české adaptaci slavné West Side Story. V Divadle bez Zábradlí hrál Michal Kavalčuk v muzikálu Cikáni jdou do nebe (hrál titulní roli Lojko Zobara).

Michal Kavalčík je také známý coby rozhlasový moderátor, za rozhlasovým mikrofonem jej můžeme slyšet od jeho osmnácti let. Jako spíkr působil či působí na těchto rozhlasových stanicích: Rádio Blaník, Rádio City, Rádio Bonton, v současné době má Michal Kavalčík vlastní pořad na stanici Frekvence 1.

Ruda z Ostravy. Kavalčíkovo slavné alter ego

Zatím nejslavnější „rolí“ Michala Kavalčíka je Ruda z Ostravy, vymyšlená postava poněkud prostoduchého mladíka s cigaretou za uchem a se silným ostravským přízvukem v hlase. Ruda z Ostravy se poprvé začal objevovat ve stand up comedy show televizní stanice HBO Na Stojáka, nejširší veřejnosti se pak představil na castingu talentové soutěže X Factor televize Prima. V současné době je Ruda z Ostravy mimo jiné jedním z moderátorů zábavného pořadu Vtip za stovku na televizní stanici Barrandov.

Michal Kavalčík alias Ruda z Ostravy je také dobrým zpěvákem, svůj pěvecký talent zatím dává znát především jako interpret upravených verzí slavných hitů, klip Markéta, který natočil s hudební formací Noisebrothers a který paroduje oscarovou píseň Markéty Irglové a Glena Hansarda Falling Slowly, se stal jedním z neúspěšnějších videoklipů na české verzi youtube.com.  Další Kavalčíkovy hudební parodie? Ostrava alias Empire State of Mind (nazpíval s Martinou Pártlovou) nebo Veřejný nepřítel (2010), parodie na stejnojmennou píseň slovenského rapera Rytmuse. Jednou z jeho posledních hudebních parodií je zatím Tata zvrací, „cover“ slavné písně Paparazzi Lady Gaga.

V listopadu roku 2010 Ruda z Ostravy získal jednu z hudebních cen stanice Óčko, a to v nové (speciálně pro Rudu z Ostravy připravené) kategorii Nejlepší zakázaný klip.

Jako herec se Michal Kavalčík poprvé objevil v pohádce Zlatník Ondra (1995), kde si rovnou zahrál hlavní postavu, v roce 1996 si pak zahrál strážného Janka v televizní inscenaci O králi, hvězdáři, kejklíři a třech muzikantech. V roce 2009 dostal příležitost ve dvou televizních seriálech – ve Vyprávěj se pouze mihl v jedné z epizodních rolí, v seriálu První krok televize Nova si zahrál jednu z hlavních rolí, profesora hudby. Zatím naposledy se Michal Kavalčík objevil ve filmu Zejtra napořád, kde si zahrál vděčnou roli vymahače dluhů (2012).

Michal Kavalčík alias Ruda z Ostravy je muž mnoha talentů a jistě o něm ještě hodně uslyšíme.