Nicolas Sarkozy. Francouzský exprezident

Nicolas Sarkozy, celým jménem Nicolas Paul Stéphane Sarközy de Nagy-Bocsa,  francouzský exprezident (v prezidentských volbách 2012 prohrál s kandidátem Socialistické strany, kterým byl François Hollande) maďarského původu, se narodil 28. ledna roku 1955 v Paříži.

Nicolas Sarkozy je typickým Evropanem – sám Francouz, jeho otec Pál István Ernő Sarkozy de Nagy-Bócsa je maďarské národnosti a narodil se jako potomek šlechtického rodu  v Budapešti, z Maďarska odešel v roce 1944 před Rudou armádou,  matka Andrée Jeanne „Dadu“ Mallah  je Francouzka s řecko-židovskými předky. Nicolas Sarkozy má dva bratry,  Guillaume je starší a podniká v textilním průmyslu, Francois mladší a působí jako manažer.

Dětství Nicolase Sarkozyho je dětství bez otce, který rodinu opouští v roce 1959, s bratry a matkou žije v rodinném sídle v Paříži. Vzdělání získává nejdříve na státním Lycée Chaptal, poté přešel na soukromou školu Cours Saint-Louis de Monceau, kterou dokončil v roce 1973.

Vysokoškolské vzdělání získal Nicolas Sarkozy na Université Paris X Nanterre, vystudoval práva. Poté se ještě neúspěšně pokusí vystudovat prestižní Institut d´Études Politiques de Paris. Po studiích se Nicloas Sarkozy živí jako specialista na obchodní a rodinné právo.

Sarkozyho kariéra coby politika začíná v roce 1983, kdy se stal starostou města Neuilly-sur-Seine, jeho životopisy rády poukazují na to, že se tím stal jedním z nejmladších starostů francouzského města s počtem obyvatel nad 50 tisíc v historii vůbec.  V roce 1988 se Nicolas Sarkozy stává poprvé poslanec Národního shromáždění (francouzského parlamentu).  

Mezi roky 1993-1995 je Sarkozy mluvčím vlády a zároveň ministrem financí (ve vládě  Edouarda Balladura). Další ministerský post Nicolas Sarkozy zastával v letech 2002-2004, kdy je ministrem vnitra ve vládě Jean-Pierra Raffarina.

V letech 2005-2007 je pak Sarkozy ve své poslední ministerské funkci (je ministrem vnitra ve vládě Dominiqua de Villepin) – z vlády odchází z důvodu kandidatury na francouzského prezidenta, kterým se v roce 2007 také stává, když v prezidentských volbách poráží tehdejší životní partnerku François Hollanda  (ten jej v roce 2012 na prezidentském postu nahradí) Ségolène Royalovou a stává se po Jacquesi Chiracovi prezidentem Francouzské republiky.

Jako prezident Francie Nicolas Sarkozy čelil mnohým problémům, velkou překážkou v plnění předvolebních slibů mu byla především světová hospodářská krize a krize eurozóny. Jeho političtí protivníci mu často vytýkali xenofobní postoje a nedostatečné řešení otázky přistěhovalectví, v zahraniční politice se postaral o rozruch svým odmítavým postojem k přijetí Turecka do EU.

Nicolas Sarkozy má tři syny a  je potřetí ženatý, jeho současnou manželkou (vzali se v roce 2008) je Carla Bruni, bývalá zpěvačka a modelka.