Dylan Moran z Black Books se vrací do Prahy

Jako Bernard Black se stal hlavní hvězdou kultovního sitcomu z prostředí antikvariátu. Zahrál si ve filmech jako Notting Hill, Kalvárie nebo Soumrak mrtvých. Je nejmladším držitelem ceny pro komika roku Perrier Comedy Award (za rok 1996). Za svoji práci získal i ocenění BAFTA.

To všechno je Dylan Moran, irský herec, scénárista a od devadesátých let i hvězda stand up comedy, žánru, který je v tuzemsku známý například díky pořadu Na Stojáka. V dubnu 2023 přijede Dylan Moran do Prahy se svojí novou show We Got This. Vystoupí 3. dubna v Kongresovém centru, vstupenky jsou již v prodeji.

Pokud se chcete zúčastnit, neváhejte, při jeho předchozí návštěvě v Česku byly vstupenky na jeho tři vystoupení prakticky ihned vyprodány. Sna ještě zmiňme, že Moran vystupuje v angličtině, a to bez titulků nebo jiné formy tlumočení – dobrá znalost jazyka je nutná.

Životopis Dylana Morana? Žánr stand up comedy je jeho osudem

Dylan Moran se narodil 3. listopadu 1971 ve městě Navan v Irsku. Ze školy odešel v šestnácti letech, několik let se pak živil v různých profesích. V roce 1992 se poprvé postavil na jeviště – a diváci v maličkém Commedy Cellar ho přijali víc než dobře.

Už o rok později se dočkal za svoje bavičské umění prvního ocenění – na festivalu v Edinburghu získal cenu So You Think You’re Funny. Ještě významněji byl Dylan Moran oceněný v roce 1994, kdy se stal nejmladším držitelem Perrier Comedy Award, nejprestižnější cenu pro umělce v žánru komedie ve Velké Británii.

V BBC se Dylan Moran v hlavní roli poprvé objevil v roce 1998, kdy uspěl v castingu na hlavní roli v sitcomu How Do You Want Me? Největší slávu mu ale přinesl sitcom Black Books, který vysílala televizní stanice Channel 4. V něm si zahrál postavu věčně rozmrzelého majitele antikvariátu Bernarda Blacka. Obrovskou vlnu popularity získal sitcom i v tuzemsku. Do roku 2004 vznikly tři série, ve kterých Dylan Moran exceluje společně s hereckými kolegy, kterými byli Bill Bailey a Tamsin Greig. Za Black Books obdržel Moran dvakrát televizní cenu BAFTA.

Dylan Moran si zahrál i v několika filmech, se svým bavičským programem jezdí po celém světě. V dubnu 2023 se po sedmi letech zastaví opět také v Praze.

Dylan Moran je rozvedený, s exmanželkou Elaine má dvě děti.