Jaroslav Pížl. Knihy, muzika a Cena Jiřího Ortena

Spisovatel, který získal Cenu Jiřího Ortena, a autor několika románů. Vystudovaný herec, jehož výrazné vzevzření je nepřehlédnutelné i v té nejmenší roli. Píše hudební texty i hudbu, hraje na kytaru. Vyučuje tvůrčí psaní a tvůrčí dramatiku.

Jaroslav Pížl je tím, koho si obyčejně zvykneme titulovat renesanční člověk – multitalentem, který se dokázal prosadit hned v několika uměleckých disciplínách.

Životopis Jaroslava Pížla? Muž mnoha profesí začínal jako spojař

Jaroslav Pížl je odkojený Vltavou, narodil se 5. listopadu 1961 v Praze. Literární geny zdědil po svém dědečkovi – Jaroslav Pížl st. byl básníkem.

K umělecké kariéře měl ale Jaroslav Pížl poněkud daleko. Po základní školem vystudoval střední průmyslovou školu spojovací techniky (maturoval v roce 1981). Po maturitě pracoval jako zahradník v pražské Botanické zahradě, v roce 1982 se pak dostal na Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze, studia nicméně ukončil v roce 1984.

Druhá polovina osmdesátých let a první roky po Sametové revoluci byly pro Jaroslava Pížla roky hledání sebe sama. Pracoval jako geodetický figurant, uklízel v nakladatelství Odeon, byl prodavačem v knihkupectví. Při zaměstnání přitom studoval herectví na Lidové konzervatoři. Znovu se vrátil i na vysokou školu – v roce 1993 vystudoval dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Jaroslav Pížl je jedním z nejvýraznějších zjevů soudobé české poezie. Debutoval v roce 1989 v Amatérském divadle, po Sametové revoluci publikoval mimojiné v časopisech Host, Raut či Labyrint. Za sbírku Manévry z roku 1992 získal prestižnín Cenu Jiřího Ortena.

Kromě poezie píše Jaroslav Pížl i prózu, je autorem dvou detektivně a hororově laděných románů. Sběratelé knih vyšly v roce 2004, navazující Adrenalin v roce 2010.