Emma Smetana. Žena mnoha talentů pod palbou kritiky

Má magisterské tituly z univerzit v Berlíně a Paříži. Kromě češtiny plynně hovoří třemi jazyky (anglicky, francouzsky, německy) a rozumí hebrejsky a španělsky. Působila jako moderátorka zpravodajství na TV Nova, odkud po rozepřích s vedením odešla do internetové DVTV. Ani tady nevydržela dlouho – po třech letech na vlastní žádost odešla a nahradila ji Daniela Písařovicová, partnerka Ondřeje Brzobohatého.

Kromě toho Emma Smetana skládá písničky, hraje na klavír, zpívá, koncertuje, vystupuje v muzikálech, objevuje se ve filmech a seriálech… ale úspěch se bohužel nedostavuje. Naopak, je vděčnou obětí bulvárních médií a internetové komunity. Mohou za to některé ne úplně šťastné situace, které zlidověly a žijí si vlastním životem – například selfie se zhrouceným obličejem před hořícím Notre-Dame, účinkování v televizním seriálovém propadáku Eliška a Damián… Na druhou stranu, co by u jiného prošlo, je v podání Emmy Smetana rovnou odsouzeno.

Životopis Emmy Smetana? Maminka byla osobností Sametové revoluce, otec napsal text k hitu Slunečný hrob

Emma Smetana se narodila 11. února roku 1988 v Praze. Její matkou je Monika MacDonagh-Pajerová, jedna ze studentských vůdkyň při Sametové revoluci v roce 1989. Otec Jiří Smetana je známý jako autor textu jedné z nejslavnějších písní skupiny Blue Effect – ano, slova k písničce Slunečný hrob napsal právě on.

Do svých dvou let žila Emma Smetana v Praze, pak se s matkou odstěhovaly do Francie, kde Jiří Smetana v té době žil a působil jako hudební producent. V zemi galského kohouta Emma Smetana získala svůj první magisterský titul, když nejprve v Dijonu a poté na Institut d’études politiques de Paris absolvovala obor politologie. Druhý magisterský titul získala Emma Smetana na berlínské Svobodné univerzitě. Obor? Opět politologie a mezinárodní vztahy.

Od roku 2011 žije Emma Smetana v Česku. O rok později začala její kariéra v médiích – Emma Smetana začala moderovat zprávy na TV Nova. V roce 2016 z Novy ne úplně dobrovolně odešla, později se dokonce soudila o mzdu, která jí měla být po výpovědi ze strany managementu televizní stanice upřena. Neúspěšně. V roce 2017 se Emma Smetana stala jednou z tváří publicistiky internetové televize DVTV. Vedla rozhovory v několika jazycích, nakonec ale i odtud odešla – na vlastní žádost.

Emma Smetana na umělecké scéně?

Krátce po přestěhování do Česka založila Emma Smetana kapelu, ve které sama hraje na piano a kytaru, v roce 2016 vydala debutové album What I’ve Done. V roce 2022 vydala se svým manželem (Jordan Haj) album By Now.

Emma Smetana ve filmu a na televizní obrazovce? V průběhu let se objevila v epizodních rolích ve filmech Colette, Donšajni, Jedině Tereza či Hořící keř. Televizní diváci ji mohli vidět v seriálech Ordinace v růžové zahradě, Až po uši, Terapie, Polda nebo naposledy Eliška a Damián, kde si zahrála hlavní roli Elišky. Bohužel, divácká veřejnost seriál nepřijala a Eliška a Damián skončili mimo prime time.

Osobní život Emmy Smetana? Jejím manželem je už zmíněný herec, hudebník a režisér Jordan Haj (syn Češky a izraelského Palestince), vychovávají spolu děti Lennona Marlene Haj Hossein Smetana a Ariel Avu Haj Smetana.