Chantal Poullain. Jaké je její životní odysea?

Jakmile promluví, poznají ji okamžitě i ti, kdo podle vzhledu jen hádají, že by to mohla být ona – i po třech desetiletích v Česku má herečka Chantal Poullain nepřehlédnutelný přízvuk, který každému prozradí, že jejím rodným jazykem není čeština, nýbrž francouzština.

I přesto (nebo naopak právě proto) fanoušci a fanynky exmanželku herce Bolka Polívky a matku jeho syna (a taktéž herce) Vladimíra Polívky zbožňují. I s blížící se sedmdesátkou je Chantal Poullain okouzlující ženou se sympatickým úsměvem. A ženou, která šla za životní láskou ze svobodného Západu do komunistického Československa s neprodyšně uzavřenými hranicemi a totalitním režimem.

Životopis Chantal Poullain? Stačilo málo a místo ve střední Evropě skončila za oceánem

Narodila se 17. srpna roku 1956 v Marseille, druhém největším francouzském městě ležícím na pobřeží Středozemního moře. Rodiče, kteří se věnovali výtvarnému umění, měli celkem tři dcery – Chantal, Beatrice a Patricii.

Když se na začátku šedesátých let přestěhovala rodina do švýcarské Ženevy, vystudovala Chantal, které učaroval balet, církevní lyceum, po něm pak úspěšně absolvovala studia herectví na ženevské Divadelní akademii. V roce 1978 (to už byla ve Švýcarsku docela známou filmovou a seriálovou herečkou) se rozhodla, že za dalšími studii herectví odcestuje do USA.

Když ale na divadelním festivalu (jak jinak než v Ženevě) potkala českého herce a mima Bolka Polívku, bylo oběma ihned jasné, že namísto na Západ a přes oceán povedou její kroky na Východ – za železnou oponu.

V Česku se Chantal Poullain dokázala brzy i přes výraznou jazykovou bariéru prosadit jako herečka v mnoha osobitých rolích. Nejprve v divadelních kusech po boku svého manžela v Divadle na Provázku, později vystupovala například v Klicperově divadle v Hradci Králové, pražském Divadle Ungelt i jinde.

Stejně dobře se uplatnila a uplatňuje navzdory přízvuku i ve filmu. Například režisérka Věra Chytilová obsadila Chantal Poullain do svých filmů Šašek a královna (1987) nebo Kopytem sem, kopytem tam (1988). V dalších letech a desetiletích si zahrála ve snímcích Konec starých časů, kde exceloval Josef Abrhám, Hrad z písku, Suzanne, Král Ubu a dalších.

Dvakrát šlo oblíbené herečce o život. Na vině byla v obou případech rakovina

Osobní život? Už jsme zmínili, že lásku svého života potkala oblíbená herečka v roce 1978 v Ženevě. V Ženevě se hereckému páru v roce narodil i syn Vladimír (má francouzské občanství), který se stejně jako rodiče dokázal prosadit v herecké branži. Manželství s Bolkem Polívkou se rozpadlo v roce 2002, dnes žije Chantal Poullain oficiálně sama.

Před několika lety zveřejnila Chantal Poullain i jednu ze svých třináctých komnat – během svého života dvakrát bojovala s rakovinou. Poprvé už ve svých dvaadvaceti, kdy jí lékaři diagnostikovali rakovinu děložního čípku. V roce 2011 pak onemocněla zhoubným nádorem prsu, na který už zemřela její sestra Patricia. Opět se dokázala s pomocí lékařů uzdravit.

Zmiňme ještě, že se Chantal aktivně věnuje dobročinnosti, je zakladatelkou nadaci Archa Chantal, která si dává za cíl zútulnit dětské oddělení v nemocnicích a zpříjemnit tak pobyt dětských pacientů.

V roce 2023 se francouzská herečka (ano, Chantal Poullain dodnes nemá české občanství, ale pouze francouzské) dočkala významného ocenění – na francouzském velvyslanectví v Praze jí ambasador Alexis Dutertre předal Řád čestné legie.