Ester Janečková. Paní Pošta pro teba

Ester Janečková. Známe ji především jako moderátorku televizního pořadu Pošta pro tebe, ve kterém lidé hledají své ztracené blízké, méně známý už je fakt, že jejím strýcem je básník Jiří Orten.

Její životopis? Narodila se 15. prosince roku 1972 v rodině učitelky a za komunistického režimu  známé disidentky a chartistky Marie Rút Křížkové a herce a režiséra Oty Ornesta, jehož bratr Jiří Ornest přijal umělecké jméno Orten a stal se básníkem, kterého nešťastná smrt za druhé světové války a famózní básnické dílo učinily nesmrtelným.

Dětství? Ester Janečková vyrůstala jako nemanželské dítě pouze s matkou, první roky života ale projevoval Ota Ornest o dceru velký zájem. Ten ustal po roce 1977, kdy byl Ornest uvězněn a kdy se, aby byl propuštěn, rozhodl zbavit se vazeb na disent. Včetně vazby na Marii Křížkovou a společnou dceru Ester.

Studia? Ester Janečková podědila umělecké geny, na konzervatoř se ale nedostala, přestože ji profesionálně připravoval vlastní otec. Vystudovala tedy střední zdravotnickou školu (odmaturovala v roce 1991) , poté půl roku pracovala jako au-pair ve Velké Británii.

Po návratu se setkala s režisérkou Helenou Třeštíkovou a i na její doporučení začala externě pracovat pro Českou televizi, později pak pro Český rozhlas, zároveň začala studovat režii (později přešla na herectví) na pražské DAMU. Během studia hostovala na scéně Divadla Na zábradlí. Dnes působí Ester Janečková v divadelním souboru Miriam.

V roce 2005 začala Ester Janečková provázet diváky České televize jedním z nejúspěšnějších televizních cyklů posledních let, nazvaným Pošta pro tebe. A provází je dodnes.

Půvabná moderátorka je vdaná za chirurga Zdeňka Janečka, se kterým má tři děti – Krištofa (1996), Cyrila (1999) a Sáru (2011).