Eva Braunová. Manželkou Hitlera byla jediný den

Eva Braunová, celým jménem Eva Anna Paula Braunová, nejdříve milenka, pak manželka Adolfa Hitlera, se narodila 6. února 1912 v Mnichově.V mládí Eva pracovala asistentka ve fotoateliéru Heinricha Hoffmanna, oficiálního fotografa NSDAP.

Právě tady se jednoho dne roku 1929 seznámila jako sedmnáctilá s o dost starším Adolfem Hitlerem. Štíhlá modrooká blondýna Hitlerovi učarovala, viděl v ní pro sebe ideál – naivní, ne příliš inteligentní děvče, to přesně to, co potřeboval. Hitler měl vůbec slabost pro mladší ženy, v době seznámení se s Braunovou žil s vlastní 23letou neteří Geli Raubalovou, která vztah ukončila… sebevraždou.

V roce 1936 se Eva Braunová přestěhovala k Hitlerovi do Berghofu poblíž Berchtesgadenu. O páru bylo známo, že se prakticky nikdy společně neobjevili na veřejnosti, nacistický vůdce měl obavy, že by jako zadaný ztratil svůj vliv na ženy-voličky.

Eva Braunová byla ve vztahu ten, kdo žárlí, dvakrát se dokonce demonstrativně pokusila o sebevraždu. Poprvé použila střelnou zbraň, která ji poranila na krku, podruhé se předávkovala léky. Život jí zachránila sestra.

Těla Braunové a Hitlera byla po jejich skonu vynesena z bunkru a polita benzínem, aby je nebylo možné identifikovat. Tak skončil život Evy Braunové, ženy, která tak toužila stát se právoplatnou manželkou muže, který měl z Německa vytvořit Tisíciletou říši.

Na jaře 1945 odjela Eva Braunová z Berghofu naposledy do Hitlerova bunkru v Berlíně, kde se jí 29. dubna splnil životní sen – Adolf Hitler ji pojal za oficiální manželku. Vůdci šel za svědka nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels. Manželství trvalo jediný den, 30. dubna novomanželé spáchali sebevraždu, krátce předtím, než Rudá armáda obsadila budovu kancléřství.

Dlužno dodat, že rodiče Braunové svoji dceru přežili, matka Katharina zemřela v roce 1976, otec v roce 1964.

Zajímavé jsou i osudy sourozenců Braunové. Měla dvě sestry, Ilse (1908-1979) a Margaret (1915-1987), přezdívanou „Gretl“. Zatímco Ilse navštěvovala Evu jen zřídka, Gretl byla neustále po jejím boku. 3. června 1944 se provdala za důstojníka SS Hermanna Fegeleina, styčného důstojníka Heinricha Himmlera. Fegelein se na konci války, v dubnu 1945, pokusil dezertovat. Neúspěšně. Byl zajat, obviněn Hitlerem a na konci dubna zastřelen na nádvoří Nového říšského kancléřství. Gretl porodila 5. května 1945 dceru, kterou pojmenovala po své sestře Evě.