Filip Tomsa: Ten z Kvasky

Filip Tomsa. Po boku Lucie Vondráčkové a Rudolfa Hrušínského ml. si zahrál v úspěšném filmu podle muzikálu Daniela Landy, televizní divačky si jej zamilovaly v Ordinaci v Růžové zahradě. Hraje v divadle, včetně divadla Národního.

Filip Tomsa pochází ze střední Čech, narodil se 20. dubna roku 1984 v Mladé Boleslavi. Dětství po bohu rodičů a sestry s mentálním postižením prožil v Bezně nedaleko Boleslavi, vztah k herectví a dalším uměleckým disciplínám se v jeho případě formoval na základní umělecké škole v Benátkách nad Jizerou. Dařilo se mu, a tak není divu, že jeho další kroky vedly na hudebně-dramatický obor pražské konzervatoře. Tedy není divu – ve skutečnosti si Filip zapsal pro přijímací zkoušky až jako třetí školu v pořadí. Naštěstí „,měl štěstí“ a to mírou vrchovatou. Už během studia se mu totiž splnilo to, co se mnohým hercům nepodaří za celý život – ještě coby student měl tu čest postavit se na prkna divadla, které je v tuzemsku nejprestižnější: dostal roli v Národním divadle ve hře Smrt Hippodamie.

Filipovo poprvé před kamerou? Bylo to v roce 2001, kdy si jako sedmnáctiletý zahrál v televizní inscenaci Adam a Eva 2001. Ve stejném roce si natáčení pro Českou televizi zopakoval ještě dvakrát – v pohádce O víle Arnoštce a v televizním filmu Vůně vanilky.

V dalších letech se Filip Tomsa objevoval v populárních seriálech své doby, ať to již byla Dobrá čtvrť, Příkopy, Poslední sezóna, Zdivočelá země nebo Ordinace v růžové zahradě.  V roce 2015 si zahrál i v úspěšné krimi sérii Policie Modrava.

Filip Tomsa a film? Rolí, která jej asi nejvíce zapsala do paměti diváků a divaček, je role uprchlého vězně Mickiho z filmu Kvaska. V roce 2016 si střihl další zajímavou roli v thrilleru Dana Pánka Taxi 121.

Filip Tomsa patří k nejoblíbenějším hercům mladé generace. Od roku 2012 je ženatý s Evou Mešťákovou, ve stejném roce se páru narodila dcera Rozálie. Jeho velkou rolí je i postava policisty z detektivního seriálu televize Nova Policie Modrava.