Filip Topol: Duše Psích vojáků

Filip Topol. Zakladatel hudební skupiny Psí vojáci, ve které skládal, psal texty, hrál na piano i zpíval, spisovatel, básník. Syn dramatika Josefa Topola, bratr spisovatele Jáchyma Topola, vnuk spisovatele Karla Schulze. Výrazná osobnost českého předlistopadového undergroundu, po roce 1989 jedna z největších postav nezávislé hudební scény. 19. června 2013 ve věku 48 let po dlouhé těžké nemoci zemřel.

Filip Topol se narodil 12. června roku 1965 v Praze jako mladší syn Josefa Topola. Jako hudebník poprvé vystoupil jako třináctiletý, když byl předskokanem kapely The Plastic People of the Universe při jejich koncertu na Hrádečku Václava Havla. Ještě stále v roce 1978 založil se spolužáky ze základní školy Davidem Skálou (bicí) a Janem Hazukou (baskytara) kapelu Psí vojáci – název si vybrali na počest indiánských válečníků z románu Malý velký muž.

V roce 1979 Psí vojáci vystoupili poprvé veřejně, když zahráli na Pražských jazzových dnech. Dalších deset let strávil Filip Topol se svojí kapelou na pomezí oficiální kultury a undergroundu, teprve v roce 1989 mohli Psí vojáci vydat svoje první EP album. Opravdové album vyšlo Psím vojákům až v roce 1990 – jmenovalo se Nalej čistého vína, pokrytče a dodnes patří k vrcholům Topolovy tvorby.

Filip Topol byl rockerem tělem i duší – ve třiceti mu lékaři museli odoperovat část slinivky, když jej málem zabila závislost na alkoholu, zdravotní potíže jej pak provázely celý život.

Poslední koncert odehrál Filip Topol s Psími vojáky 25. května v Amsterodamu, plánované turné obnovené kapely už se bohužel neuskuteční – 16. června 2013 Filip Topol po dlouhé těžké nemoci zemřel.