Naďa Urbánková. Hvězda s velkými brýlemi

Naďa Urbánková? Kdo ví, jakým směrem by se ubíral její život, kdyby zůstala věrná povolání, které původně vystudovala – práci zdravotní sestry. Jenže, umělecké geny byly silnější. Už dva roky po maturitě začala hrát divadlo a za dalších několik let, když se stala členkou souboru divadla Semafor, ji znal snad každý. Jako herečku a především zpěvačku, které je dodnes třetí nejúspěšnější ženou ankety Zlatý slavík.

Mnohé z hitů zpěvačky, která proslula velkými modely brýlí doslova zlidověly. Drahý můj, Blonďák s červenou bugatkou, Vilém peče housky, Skálou chcem se stát… kolik jich znáte vy? Určitě všechny, že?

Životopis Nadi Urbánkové? Na muže měla smůlu, na jevišti zářila celou kariéru

Narodila se v Nové Pace v Podkrkonoší jako Naděžda Balabánová 30. června roku 1939, krátce poté, co bylo tehdejší Československo rozbito a okupováno nacistickým Německem. Otec byl v invalidním důchodu s nemocným srdcem, v domácnosti byly ještě dvě starší sestry. S postavou otce ji spojuje obrovské trauma – v dětství ji (krátce před svou smrtí) znásilnil.

Vzdělání? Naďa Urbánková vystudovala zdravotní školu, práci zdravotní sestry se ale věnovala jen dva roky. Už v roce 1959 totiž odehrála svoje první představení v pardubickém divadle.

Z Pardubic vedla její cesta do Prahy, kde začala hrát v tehdy slavné Laterně Magice. Odtud pak v roce 1964 přešla na scénu ještě slavnější – do divadla Semafor. Tady se brzy začala prosazovat vedle zpěvaček jako Hana Hegerová, Miluše Voborníková, Zuzana Burianová nebo Eva Pilarová. Prvním hitem, kterým se zapsala do povědomí veřejnosti, byla písnička Amfora, lexikon a preparát, kterou nazpívala s Evou Pilarovou a Jiřím Šlitrem v roce 1965.

V Semaforu nazpívala Naďa Urbánková i písně Drahý můj a Závidím, které pro ni napsal Jiří Grossmann. A právě v Semaforu se Naďa Urbánková vyprofilovala ve zpěvačku v nepřehlédnutelných velkých brýlích. Mimochodem, aby nosila výrazné brýle, byl prý nápad Jiřího Suchého.

V sedmdesátých letech získala pětkrát Zlatého slavíka

Semafor byl na začátku její strmé pěvecké kariéry, které vyvrcholila v sedmdesátých letech, kdy už byla členkou skupiny Country Beat Jiřího Brabce. A kdy získala celkem pět Zlatých slavíků – dodnes je třetí nejúspěšnější ženou této ankety popularity. Během své kariéry vystupovala Naďa Urbánková i s dalšími hudebními tělesy, z těch nejznámějších jmenujme orchestr Václava Hybše.

Naďa Urbánková se kromě hudebních pódií a divadelních jevišť výrazně prosadila i na stříbrném plátně. Debutovala maličkou rolí ve snímku Kdyby tisíc klarinetů, zahrála si v hrabalovských adaptacích Skřivánci na niti a Ostře sledované vlaky. Vidět jsme ji mohli i v mnoha dalších úspěšných filmech – Zločin v Šantánu, Na samotě u lesa, to je jen špička ledovce. Naposledy si ve filmu zahrála v roce 2009 – konkrétně šlo o televizní snímek Herbert v ringu.

Zlom v kariéře Nadi Urbánkové nastal v roce 1990, kdy se provdala za dětského lékaře Josefa Havlíka, se kterým odešla do Švýcarska. Tam ji měla čekat kariéra manželky úspěšného podnikatele, ale čekal ji opak. Nakonec se po krachu podnikání i vztahu vrátila do České republice, kde se jí podařilo navázat tam, kde přestala. Opět začala zpívat, vystupovat a vydávat nové alba.

Osobní život Nadi Urbánkové?

S prvním manželem Karlem Urbánkem čekala dítě, které se narodilo mrtvé, pár se pak po několika letech rozešel. Po rozvodu žila Naďa Urbánková s hercem Josefem Abrhámem – vztah trval 8 let, charismatický herec dal nakonec přednost Libuši Šafránkové.

Druhým manželem brýlaté zpěvačky se stal textař Jan Nemejovský, se kterým má svoje jediné dítě – dceru Janu. Ta se pomamila, jako zpěvačka vystupuje pod jménem Jana Fabiánová. Posledním manželem Nadi Urbánkové byl již zmíněný Josef Havlík.

Naďa Urbánková zemřela 3. února roku 2023.