Ivo Ištvan: Státní zástupce v kauze Nagyová

JUDr. Ivo Ištván, vrchní státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. V květnu 2013 se stal hlavní postavou událostí, během kterých byla vzata do vazby bývalá šéfka kanceláře (také bývalého) premiéra Petra Nečase Jana Nagyová a tři exposlannci ODS Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa. V červenci téhož roku pak coby hlavní postava přihlížel, jak jsou obvinění na zásah Nejvyššího soudu.

Životopis Ivo Ištvána? Narodil se v roce 1965, vzdělání získal na Právnické fakultě Masarykově univerzity (tehdy Univerzity Jana Evangelisty Purkyně). Poté nastoupil coby právní čekatel a nakonec se v roce 1994 stal státním zástupcem na zastupitelství Brno-venkov. Další Ištvánova kariéra byla strmá – v roce 1997 byl jmenován vrchním státním zástupcem v Olomouci.

Veřejnost jméno Ivo Ištván poprvé zaznamenala v úplatkářské kauze poslance Zdeňka Kořistky, kde se vyslovil proti vazebnímu stíhání lobbistů Jana Večerka a Marka Dalíka. V roce 2007 byl pak Ištván ze svého postu odvolán nejvyšší státní zástupkyní Renátou Veseckou – důvodem bylo jeho angažmá v korupční kauze politika KDU-ČSL Jiřího Čunka.

Ivo Ištván se rozhodl odvolání bránit žalobou a nakonec uspěl – v roce 2011 se vrátil zpět na svůj post v Olomouci. O dva roky později, v květnu 2013, pak rozpoutal kauzu Nagyová.