Giro d´Italia má překvapivého vítěze z Kanady, Kreuziger vyhrál etapu

[adsenseyu1]

Cyklistika je nádherný a tvrdý sport. Kdo zkusil, musí tahle slova bezvýhradně potvrdit. Profesionální cyklistika? To je navíc extrémní dřina. Množství závodů, kterých se profesionální cyklisté účastní, roste, času na regeneraci je stále míň. Aby se dostavily výsledky, je třeba stále vyššího výkonu.

Pravděpodobně právě proto se v profesionální cyklistice tolik rozmohl nedovolený doping. Alberto Contador, (nikdy nepotrestaný a tudíž nevinný) Lance Armstrong, Ivan Basso, Floyd Landis, Alexandr Vinokurov. Co jméno, to špičkový cyklista. A také cyklista, přistižený při dopingu.

Konec odbočky, honem k letošnímu Giro d´Italia. Má překvapivého vítěze, resp. vítěze ze země, které není pokládána za cyklistice zaslíbenou. Spíše hokeji nebo sjezdovému lyžování. Ta země má ve znaku javorový list. Vítězem letošního ročníku Giro d´Italia se stal Kanaďan Ryder Hesjedal, jezdící za stál Garmin. Jako vůbec první Kanaďan v historii nejslavnějšího cyklistického závodu na Apeninském poloostrově.

Jeho vítězství se zrodilo v poslední etapě, kterou byla časovka v Miláně. Dosud o 31 sekund vedoucí Španěl Joaquim Rodriguez nabral na Hesjedala 47 sekundovou ztrátu a v celkovém pořadí Gira skončil druhý. Jedenatřicetiletý Kanaďan Hesjedal vyhrál dvě etapy letošního závodu, v závěrečné časovce byl šestý.

Roman Kreuziger myslel na bednu. Má etapový vavřín!

Čeští fanoušci zažili při letošním Giru dva velké okamžiky – jednou smutnili po propadáku, podruhé byli v extázi po etapovém vítězství. Pokaždé u toho byl lídr stáje Astana (té šéfuje už zmíněný dopingový hříšník Vinokurov) Roman Kreuziger. Ten si myslel před začátkem závodu na umístění „na bedně“. Chtěl být do třetího místa.

Bohužel, nestalo se. Po krizi v jedné z horských etap v Dolomitech ztratil Roman šanci na dobré celkové umístění (nakonec skončil na patnáctém místě), chuť si ale spravil etapovým vítězstvím, svým prvním na Giru vůbec! Prvním místem  v 19. etapě navázal Roman Kreuziger na úspěchy svým starších kolegů Jána Svorady a Jan Hrušky.

Giro d´Italia je za námi. Mnohé cyklistické osobnosti se přesunou po krátkém odpočinu do Francie na slavnou Tour de France, mnozí slavní cyklisté pojedou až španělskou Vueltu. Dvě události z letošního Gira ale už navždy zůstanou zapsány v historických análech – Kanada má prvního celkového vítěze (Ryder Hesjedal) a český cyklista Roman Kreuziger první etapové vítězství. Blahopřejeme!

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *