Roman Kreuziger: Cyklistícká naděje pro Londýn 2012 (životopis)

[adsenseyu1]

Roman Kreuziger. Slavný syn neméně slavného otce – Roman Kreuziger starší se stal juniorským mistrem světa v cyklokrosu v roce 1983, o čtyři roky později pak na cyklokrosovém šampionátu dospělých v Mladé Boleslavi skončil mezi amatéry bronzový.  

Syn jej částečně napodobil, když se stal juniorským mistrem světa v silniční cyklistice. Na velký úspěch v kategorii dospělých zatím čeká. Dosáhne jej na olympijských hrách v Londýně?

Roman Kreuziger se narodil 6. května roku 1986 v Moravské Třebové (má dvě sestry), kde také poprvé usedl na závodní kolo. Bylo mu jedenáct, s tréninkem začal pod dohledem Kreuzigera staršího, další zkušenosti pak získávval u trenérů Raboně či Pečenky v cyklistickém týmu Škody Plzeň.

Jako patnáctiletý odešel Roman Kreuziger na zkušenou do zahraničí, čtyři roky závodil za švýcarskou stáj Schumacher, rok za italské Podenzano, v roce 2006 se pak stal členem profesionální cyklistické stáje Liquigas, za kterou jezdil do roku 2010, kdy přestoupil do týmu Astana, v jehož dresu působí dodnes.

První životní úspěch Romana Kreuzigera? Mistrovství světa v silniční cyklistice 2004 ve Veroně – v kategorii juniorů si český závodník vyjel zlatou medaili! Už předtím se ukázal na juniorském závodě celkově na Giro della Toscana, který v roce 2003 vyhrál, ve stejném roce si odskočil po otcově vzoru na cyklokrosařský okruh – v Táboře se stal juniorským mistrem Evropy.

Další velký úspěch přišel už v profesionálním pelotonu, v roce 2007 byl Roman Kreuziger druhý v prologu slavného závodu Paříž – Nice, jednadvacátý celkově skončil na španělské Vueltě.

V roce 2008 pak Kreuziger vyhrál svůj první velký etapový závod, když se stal vítězem Kolem Švýcarska, celkově druhý byl na etapovém závodě kolem Romandie, poprvé jel také Tour de France. Tady skončil celkově třináctý.

O rok později zazářil Roman Kreuziger opět na závodě Kolem Romandie – domů si vezl dva trikoty: žlutý pro vítěze závodu a bílý pro nejlepšího závodníka do 23 let. Na Tour de France se posunul o několik příček nahoru, skončil na celkovém devátém místě.

I v roce 2010 Roman Kreuziger vyhrál jeden etapový závod, tentokrát to bylo Kolem Sardinie, na Tour de France byl opět devátý.

V roce 2011 si Roman Kreuziger poprvé zkusil italské Giro a hned napoprvé zazářil, když celkově skončil těsně pod stupni vítězů na pátém místě. Na Tour de France, kterou jel už nad plán, mu došly síly, celkově se umístil až na 115. místě.

V letošním roce měl být Roman Kreuziger největším adeptem na celkové vítězství na Giro d’Italia, bohužel, po fyzickém kolapsu v jedné z horských etap se propadl na celkově 15. příčku. Chuť si alespoň částečně vylepšil vítězstvím v 19 etapě slavného závodu. Před olympijskými hrami v Londýně jede Roman Kreuziger etapový závod Kolem Polska, věřme, že je pro něj tou ideální přípravou na olympijské hry.

Co myslíte, fanoušci cyklistiky – přiveze Roman Kreuziger z olympiády medaili?

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *