Heidi Janků. Když se načančám

Heidi Janků. Známá je pro mnohé, jedno jí ale neodpáře už nikdo. Ano, řeč je o písničce Když se načančám, která zazněla v televizní pohádce Co takhle svatba, princi? z roku 1986. Určitě si i vzpomenete na princeznu Babetku v podání Jarmily Švehlové – právě za ni Heidi Janků jednu z nejznámějších pohádkových písniček nazpívala.

Životopis Heidi Janků? Jméno má po filmové hrdince, její životní láskou byl hudebník Ivo Pavlík

Heidi Janků se narodila 23. listopadu roku 1962 jako Heidi Hartlová v Ostravě. Proč dostala na svoji netypické křestní jméno? Její maminka si mimořádně oblíbila film Heidi, děvčátko z hor se Shirley Temple-Blackovou v hlavní roli. Volba jména pro dceru tak prý byla jasná.

K hudbě měla Heidi vřelý vztah už od dětství. Oba její rodiče byli muzikanti, maminka hrála na cello, otec na pozoun. Není proto divu, že i Heidi začala hned od první třídy navštěvovat lidovou školu umění. Učila se na klavír, chodila do sboru, ještě jako žákyně základní školy natočila s cimbálovkou Lučina svoje první nahrávky v ostravském rozhlase.

V jedenácti potkala Heidi Janků velká životní rána, když maminka podlehla rakovině. Její otec se ze smrti manželky už nikdy úplně nevzpamatoval, začal pít a nakonec alkoholu i podlehl. Alkohol se stal osudným i nevlastnímu bratru Karlovi, který zemřel na následky automobilové nehody, když se vracel z noční výpravy po ostravských hospodách.

Po základní škole vystudovala Heidi Janků gymnázium. Právě tady začala vystupovat jako zpěvačka, nejprve v kapele, kterou založila s kamarády. Ve třetím ročníku se stala členkou v té době velmi populární ostravské skupiny Proměny Ivo Pavlíka (dříve známé coby Majestic).

Hudební životopis Heidi Janků? Ve Zlatém slavíku byla na stupních vítězů poprvé v roce 1985

Opravdovou popularitu Heidi poprvé zažila s kapelou Proto Pavla Nováka, do které po úspěšném konkurzu naskočila krátce před maturitou. V roce 1982 přišla další změna – Heidi Janků se stává zpěvačkou skupiny Supernova a stává se hvězdou na celostátní úrovni. Ještě v roce 1983 skončila v anketě Zlatý slavík na 26. místě, o dva roky později už byla třetí. První deska? Prodalo se jí na 100 000 výlisků. Pamatujete se také na hity jako Kuře na grilu nebo Já jsem já?

Po roce 1990 začala mít kariéra Heidi Janků sestupnou tendenci, dokázala se ale vrátit. Na přelomu tisíciletí se začala objevovat v muzikálech, opět jí začaly vycházet nové desky. Vedle zpívání se Heidi Janků začala věnovat i moderování – na TV Barrandov provázela erotickým pořadem Intim Night. V televizi se často objevuje dodnes.

Heidi Janků byla dvakrát vdaná, po prvním manželovi si nechala příjmení Janků. Vdávala se brzy, bylo jí jen osmnáct. Druhým a o třicet let starším manželem Heidi Janků se stal v roce 1982 Ivo Pavlík, výrazná osobnost ostravské hudební scény.