Hokejový brankář Dominik Hašek ukončil kariéru

Na svět přišel jako Dominik Kaštánek. Když mu byly dva, rodiče se rozvedli, v deseti letech přijal jméno nevlastního otce – stal se z něj Dominik Hašek. Patrně nejúspěšnější brankář hokejové historie. A nejen té české. Zářil v NHL, získal Stanley Cup, stal se olympijským vítězem. Jeho osud není nepodobný osudu další slavné postavy českého sportu – i Martina Šubertová (po nevlastním otci Navrátilová) se stala díky ctižádosti nejlepší tenistkou světa. V těchto dnech (říjen 2012) se Dominik Hašek rozhodl definitivně ukončit sportovní kariéru.

Životopis Dominika Haška

Narodil se 29. ledna roku 1965 v Pardubicích, s hokejem začal v šesti letech tamtéž, o deset let později si poprvé, jako šestnáctiletý, zachytal tehdejší nejvyšší československou hokejovou ligu. Od roku 1982 byl v dresu pardubické Tesly brankářskou jedničkou, ve stejném roce poprvé reprezentoval (v osmnácti letech se stal nejmladším reprezentačním brankářem československé historie).

V roce 1991 Dominik Hašek poprvé nastoupil v kanadsko-americké NHL. Nejprve za Chicago Blackhawks, v roce 1993 byl pak vyměněn do týmu Buffalo Sabres, kde prožil svá nejlepší hokejová léta (strávil tady devět sezón). Po odchodu z Buffala se Dominik Hašek objevil v brance týmu Detroit Red Wings, se kterým dvakrát dosáhl na úplný vrchol – vítězství ve Stanley Cupu.

Za svoji téměř třicet let trvající hokejovou kariéru nasbíral Dominik Hašek obrovské množství trofejí – je šestinásobným držitelem Vezina Trophy (cena pro nejlepšího brankáře ročníku NHL), dvakrát získal Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče, dvakrát vyhrál Lester B. Pearson Award, třikrát William M. Jennings Trophy. Je pětinásobným vítězem Zlaté hokejky, držitelem ocenění Hokejista století a dvojnásobným sportovcem roku.

Dominiku Hašku, ať se daří i dál! I když už nebudeš stát v hokejové brance.