Marek Dalík: Životopis lobbisty

Marek Dalík. Stal se synonymem pro politický lobbing, když se jako někdejší tajemník premiéra Mirka Topolánka snažil ovlivnit ve prospěch firem, se kterými spolupracoval. Nechvalně známý je z aféry kolem poslance Unie Svobody Zdeňka Kořistky, kterého se měl v roce 2004 snažit uplatit desetimilionovým úplatkem, pokud budu v parlamentu hlasovat pro nevyslovení důvěry nastupující vlády Stanislava Grosse, v roce 2009 pak tlačil na reportéra České televize Dalibora Bártka, aby stáhl svoji reportáž o vyšetřování exposlance ČSSD Petra Wolfa, který se rozhodl podpořit Topolánkovu vládu.

Marek Dalík (narodil se 14. ledna roku 1975 v Brně) se v šedé zóně uměl pohybovat vždy. V letech 1989-1993 studoval na gymnáziu Elgartova v Brně, v letech 1994-1997 pak studoval politologii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, zároveň pracoval jako stážista v kanceláři prezidenta Václava Havla.

V roce 1999 se Marek Dalík stal tajemníkem Mirka Topolánka, v roce 2003 pak vstoupil do ODS. Od roku 2000 vlastní public relations agenturu New Deal Communications.

Další „hvězdné“ okamžiky Marka Dalíka? V červenci 2009 zorganizoval neslavné setkání politických špiček s vrcholnými manažery soukromých i polostátních firem ve vile v Toskánsku (tzv. Toskánská aféra, která pak byla jednou z příčin pádu vlády Mirka Topolánka), v roce 2011 se pak měl říct o úplatek ve výši 18 milionů euro (téměř půl miliardy korun) v souvislosti s nákupem transportérů Pandur, který plánovala česká armáda.

Kauza Pandur stojí také za událostí z října 2012 – 8. října toho roku byl Marek Dalík zatčen policií české republiky a je vyšetřován pro podezření z korupce.