Felix Baumgartner: Parašutista, který spadl z nebe

Felix Baumgartner, parašutista a BASE  jumper, držitel světového rekordu ve skoku s padákem z co nejvyšší výšky. Jeho přezdívka? Nebojácný Felix.

Narodil se 20. dubna roku 1969 v rakouském Salzburgu.

Parašutismu se začal věnovat ve svých šestnácti, své dovednosti pak zdokonaloval v rakouské armádě. V roce 1988 začal spolupracovat se společností Red Bull, vyrábějící energetický nápoj stejného jména, a zůstal jí věrný dodnes – 14. října 2012 právě za podpory Red Bull a jejího programu Red Bull Stratos překonal výškový rekord ve skoku s padákem, když z kapsule balónu, který jej vynesl na hranice zemské atmosféry, vyskočil z výšky 39 000 m.

Po roce 1990 se Felix Baumgartner začal kromě klasických seskoků také tzv. BASE Jumpingu, tedy seskokům z vysokých budov, staveb apod. V roce 1999 překonal světový rekord ve skoku z výškové budovy, když seskočil z mrakodrapu Petronas Towers v Kuala Lumpuru v Malajsii, drží i rekord opačný – dokázal bezpečně seskočit s padákem z ruky sochy Ježíše Krista v brazilském Rio de Janeiru. 12. prosince roku 2007 Felix Baumgartner seskočil z 91. patra nejvyšší dokončené stavby světa – Taipei 101 , Taipei , Tchaj-wan.

V roce 2010 začal Felix Baumgartner spolupracovat se společností Red Bull na projektu Red Bull Stratos, jehož cílem bylo překonání výškového rekordu v seskoku padákem – start byl naplánován na 9. října 2012, problémy s větrem jej odsunuly na 14. října 2012, kdy se také celý seskok nakonec úspěšně uskutečnil.