Il Boemo. Uspěje film Petra Václava na Oscarech?

Ve své době patřil k nejoblíbenějším skladatelům, přátelil se s Mozartem a byl dokonce jeho mentorem, proslavil se v italských městech i v Mnichově. Josef Mysliveček, přezdívaný současníky Il divino Boemo (Božský Čech) je osobností, která si o filmové zpracování říkala už dlouho.

Tématu se chopil až Petr Václav, jeden z nejosobitějších režisérů české současnosti. Ten do role Josefa Myslivečka, syna pražského mlynáře a skladatele, který okouzlil Itálii druhé poloviny 18. století (ve stejné Itálii pak také v chudobě a zapomnění zemřel) obsadil Vojtěcha Dyka.

Ten se role zhostil na jedničku, ve filmu přitom mluví výhradně v italštině. Skvělé nejsou přitom pouze herecké výkony – snímek diváky ohromí bohatou výpravou, do detailu dotaženými kostýmy a maskami, první recenze hovoří o tom, že jde o počin, který si nezadá s těmi nejpovedenějšími historickými dramaty světové filmové scény.

Možná i proto vybrali filmoví akademici snímek Il Boemo, který ani na ploše 140 minut nemá hluchá místa, do klání o nejprestižnější filmové ceny – americké Oscary. A to ještě předtím, než Il Boemo přijde do českých kin – to se stane 20. října.

Zajímá vás životní pouť skladatele Josefa Myslivečka? Přečtěte si jeho životopis.